Szal na szyję — ważny atrybut stroju stewardessy, a nie tylko piękny dodatek.
Taką informację podała firma Unian, podaje URA-Inform.
Już pod koniec lat 60. szalik na szyi stał się obowiązkowym elementem stroju stewardessy. W tym czasie pojawiło się nawet pewne skojarzenie z profesjonalizmem i wdziękiem.
Jednym z głównych powodów, dla których stewardesy noszą chustę na szyi, jest tradycja i przywiązanie do rygorystycznego stylu formalnego, jakim jest integralna część przemysłu lotniczego.
Chustka podnosi wygląd, przyciąga uwagę pasażerów i stanowi element stroju firmowego, tworząc profesjonalny i elegancki wizerunek. Mundur pomaga rozpoznać stewardessy jako członków załogi.
Istnieją jednak bardziej praktyczne powody, dla których warto nosić chustę. Ten jednolity element może służyć jako dodatkowy element higieny i bezpieczeństwa, gdyż chustę można wykorzystać do różnych celów, np. do czyszczenia powierzchni czy wycierania rąk. Może także chronić przed przeciągami czy zimnem w kabinie.
Ponadto szalik może przydać się podczas udzielania pierwszej pomocy lub w sytuacji awaryjnej. Można go na przykład zastosować do unieruchomienia złamanej kończyny, aby zapobiec jej przemieszczaniu się. Można także użyć szalika, aby ucisnąć ranę i zatrzymać krwawienie: wystarczy złożyć go na pół lub cztery, położyć na ranie i owinąć wokół kończyny lub części ciała.
Jako dzięki temu szalik nie tylko zdobi wizerunek stewardessy, ale spełnia także wiele przydatnych funkcji, czyniąc go istotnym elementem profesjonalnego wyglądu.
Przypomnijmy, że poprzednio pisaliśmy, dlaczego kot kładzie się w pobliżu głowy lub stóp właściciela: co zwierzę chce „powiedzieć” swoim zachowaniem.