Site icon GEO Polityka

Upał ogłupia ludzi: naukowcy doszli do smutnych wniosków

Twitter LinkedIn

Okazało się, że ciepło słońca zmniejsza wydajność ludzkiego mózgu i zwiększa skłonność do popełniania przestępstw, do takich wniosków doszli naukowcy z USA – podaje portal Uniwersytetu Waszyngtońskiego.

Informacje te podaje wyżej wymienione źródło, podaje URA-Inform”.

Związek między wysokimi temperaturami a zachowaniami aspołecznymi od dawna przyciąga uwagę badaczy. Psychologowie i inni eksperci badali związek między upalną pogodą a wskaźnikiem przemocy domowej, napaści i hospitalizacji z powodu przedawkowania i prób samobójczych.

Naukowcy z Washington State University i University of Chicago starali się zrozumieć, jak ciepło wpływa na nastrój i zdrowie psychiczne człowieka.

„Szczerze mówiąc, nie ma zbyt wielu badań na ten temat, a większość prac przeprowadzono w warunkach laboratoryjnych, gdzie uczestnicy wykonują zadania poznawcze. Interesowało mnie zbadanie tego problemu na zróżnicowanej i reprezentatywnej próbie ludzi w rzeczywistym środowisku, z uwzględnieniem wielu szczegółów”, „ podziela główną autorkę badania, psycholog Kimberly Meidenbauer.

Zespół przeprowadził ankietę w obszarze metropolitalnym Greater Chicago od maja do września, analizując dane ze spisu ludności, aby poznać dochody gospodarstw domowych i dostępność zielonej infrastruktury przestrzeń i pobliskie parki, a także efekt „miejskiej wyspy ciepła”, zebrane bezpośrednio od uczestników.

Meidenbauer stwierdził, że liczba osób przyznających się do impulsywnych zachowań podczas fal upałów jest niepokojąca.

„Chodzi o to, że jeśli jesteś bardziej impulsywny, prawdopodobnie zaangażujesz się w ryzykowne zachowania, w tym nadużywanie substancji psychoaktywnych i samookaleczenie. Nawet gdy ciepło ustępuje miejsca ochłodzeniu, impulsywność wydaje się utrzymywać przez jakiś czas, co stanowi problem. zauważa psycholog.

Naukowcy uważają, że ciepło wpływa na korę przedczołową mózgu, która jest odpowiedzialna za planowanie, samokontrolę i funkcje emocjonalne. Ciepło zakłóca także działanie wielu leków psychotropowych stosowanych w leczeniu zaburzeń psychicznych, co może stanowić czynnik ryzyka samookaleczenia – dodaje Meidenbauer.  Ponadto niektóre formy agresji są powiązane z zachowaniami impulsywnymi.

W przyszłości musimy skupić się na infrastrukturze, która może obniżyć temperaturę otoczenia. Obejmuje to budynki z pasywnymi systemami chłodzenia i miejskie przestrzenie zielone, które pomagają zmniejszyć wyspę cieplną”, podkreśla, zauważając, że w krótkim terminie problem można rozwiązać za pomocą klimatyzatorów.

Przypomnijmy, czy codzienne picie wody mineralnej jest szkodliwe.

Źródło informacji

Exit mobile version