Site icon GEO Polityka

Przewartościowanie i niedowartościowanie: czym jest wskaźnik MVRV

Opinia Liczba wskaźników analizy technicznej, które trafiły do ​​branży kryptowalut z giełdy, jest ogromna. Jednak nasze własne narzędzia już się pojawiają. Jednym z nich jest MVRV.

Co to jest MVRV

MVRV to wskaźnik oznaczający wartość rynkową do wartości zrealizowanej, co przekłada się na wartość rynkową i wartość sprzedaży. Wskaźnik został po raz pierwszy opisany w październiku 2018 roku przez Murada Mahmudova i Davida Puella.

MVRV pokazuje, jak bieżąca cena różni się od średniej ceny zakupu kryptowaluty. Im wyższy wskaźnik, tym większy zysk inwestorzy, a jeśli tak, to bliżej wykupienia aktywa, co z kolei może wskazywać na rychłą sprzedaż. 

Ogólnie rzecz biorąc, MVRV jest oscylatorem. Oblicza się go jako stosunek wartości rynkowej (MV) do wartości sprzedaży (RV):

MVRV= MV/RV

Co to jest MV

MV to synonim kapitalizacji rynkowej kryptowaluty. Innymi słowy, jest to iloczyn całkowitej liczby tokenów znajdujących się w swobodnym obrocie i aktualnej ceny rynkowej. 

Warto zauważyć, że Bitcoin MV ciągle się zmienia. I to nie tylko ze względu na wahania cen, ale także dlatego, że podaż BTC do tej pory stale rośnie.

Co to jest RV

RV to wskaźnik ceny, po której dany token został sprzedany w momencie jego ostatniego ruchu (zakupu). Na przykład inwestor kupił Bitcoin za 40 000 dolarów i nadal go trzyma. Jego RV w tym przypadku wynosi 40 000 dolarów, ponieważ nie zrobił nic ze swoimi BTC.

Praktyczne zastosowanie MVRV

Najpierw zastanówmy się, jakie wartości może przyjmować wskaźnik. Oczywiście MVRV zawsze będzie większy lub równy 0, ponieważ cena nie może być ujemna, a zatem kapitalizacja rynkowa również nie może.

Co to daje? Istnieją trzy sytuacje:

  • MVRV mieści się w przedziale od 0 do 1;

  • MVRV jest większy niż 1, ale mniejszy niż 2;

  • MVRV jest większy niż 2.

  • W pierwszym przypadku mamy do czynienia z wyraźnym „zaniżeniem wyceny” na rynku, tj. sytuacja, w której większość hodlerów jest na minusie.

    Drugi przypadek to rodzaj opcji pośredniej i najczęściej spotykanej. Tutaj część posiadaczy tokenów jest na plusie, inni na minusie.

    Trzeci przypadek to przykład rynku wykupionego, na którym wszyscy posiadacze mogą odnotować co najmniej podwójny zysk.

    Być może ktoś będzie miał pytanie: „Więc MVRV weźmie pod uwagę także portfele, do których dawno utracono dostęp. Nie jest to rzeczywiste odzwierciedlenie sytuacji. Czyż nie?”.

    Generalnie wszystko się zgadza. MVRV w swojej klasycznej reprezentacji odzwierciedla najnowsze ruchy wszystkich pojawiających się tokenów. Ale niektóre platformy znalazły sposób na obejście tego problemu.

    Aby obraz był bardziej odpowiedni, niektóre witryny oferują odniesienie do czasu. Krótko mówiąc, możesz samodzielnie ustawić moment ostatniego ruchu żetonów. Na przykład możesz niezależnie ustawić rozliczanie tylko tych monet, które były w ruchu w ciągu ostatnich 12 miesięcy, sześciu miesięcy, kwartału, a nawet dnia. Oczywiste jest, że w tym przypadku interpretacja uzyskanych danych będzie nieco inna.

    BTC MVRV 2024

    Od 8 lipca 2024 r. MVRV Bitcoina wynosi 1,854. Sugeruje to, że większość zakupionych BTC przynosi zysk. Maksymalna wartość za rok została osiągnięta w marcu 2024 roku i wyniosła 2,758. Ten moment zbiega się dokładnie z dniem, w którym Bitcoin osiągnął swój obecny rekord wszechczasów wynoszący 73 794 dolarów.

    Źródło: blockchain.com

    MVRV Z-SCORE

    Oprócz klasycznego MVRV, możesz także znaleźć MVRV Z-Score. MVRV Z-Score jest modyfikacją zwykłego MVRV. Pokazuje, jak przewartościowana lub niedowartościowana jest Bitcoin w stosunku do jego normalnej wartości. Wynik Z-Score MVRV oblicza się przy użyciu następującego wzoru:

    Wynik Z-MVRV = (MV – RB)/odchylenie standardowe (MV).

    Jak widać ze wzoru, wskaźnik uzyskuje się dzieląc różnicę między MV i RV przez odchylenie standardowe MV. W przeciwieństwie do klasycznego MVRV, wynik Z-Score MVRV może być ujemny.

    Źródło: lookintobitcoin.com

    Interpretacja MVRV Z-Score wygląda następująco: jeśli wskaźnik jest powyżej wartości 7, to Bitcoin jest wykupiony, a jeśli jest poniżej zera, to jest wyprzedany. W obu przypadkach należy poczekać na odwrócenie: w pierwszym – w dół, w drugim – w górę.

    Zarówno MVRV, jak i MVRV Z-Score nie mogą być używane jako wyłączne narzędzie do przewidywania ceny oraz otwierania i zamykania transakcji. Sytuację rynkową należy oceniać kompleksowo, skupiając się nie tylko na wskaźnikach. MVRV i MVRV Z-Score pokazują jedynie ogólny obraz, który jest przydatny do zrozumienia sytuacji.

    Wnioski

    MVRV to oscylator pokazujący, ile razy bieżąca kapitalizacja rynkowa przekracza wartość zrealizowaną. Wskaźnik ma wiele powiązanych narzędzi, z których jednym jest MVRV Z-Score. Nie powinieneś używać samego MVRV do handlu, ponieważ nie dostarcza on dokładnych danych do kupna i sprzedaży, a jedynie pokazuje ogólne trendy rynkowe.

    Источник: bits.media

    Exit mobile version