Site icon GEO Polityka

NBU ostrzegało Ukraińców przed rozprzestrzenianiem się fałszywych banknotów: jak rozpoznać banknoty

Twitter LinkedIn

Narodowy Bank Ukrainy (NBU) ostrzega obywateli przed wzrostem liczby fałszywych banknotów i udziela wskazówek, jak rozpoznać nich.

NBU przekazało tę informację, podaje URA-Inform.  

Według NBU w 2023 roku na milion banknotów autentycznych przypadało około 2,1 fałszywych banknotów, czyli o 0,1 mniej niż w roku poprzednim.

Zauważyli, że najczęściej podrabiane są banknoty o nominałach 200 hrywien; stanowią one ponad 60% wszystkich skonfiskowanych falsyfikatów. Na drugim miejscu znajdują się bony o nominałach 500 hrywien (ok. 25%), natomiast bony o nominałach 100 hrywien stanowią niecałe 8%. Pomimo niewielkiego spadku aktywności fałszerzy w ostatnim czasie, warto poznać metody rozpoznawania autentyczności banknotów.

Jak sprawdzić autentyczność banknotu:

h2>

Dotyk

Obrazy na przedniej stronie powinny być wypukłe dzięki specjalnemu nadrukowi.

Wizualnie

Znaki wodne powinny być widoczne na tle znaków świetlnych w postaci obrazu portretowego identycznego z portretem na przedniej stronie oraz cyfrowego oznaczenia nominału.

Przez element

Fragmentaryczny obraz nominału po obu stronach banknotu powinien stać się jednolity, oglądany pod światło.

Taśma zabezpieczająca

Podczas oglądania całkowicie zanurzona w papierze patrząc przez szkło powiększające widać na nim wizerunki nominału, napis „GRN”; i trójząb.

Zmiana kąta nachylenia

Obrazy na taśmie ochronnej powinny zmieniać kolor przy zmianie kąta nachylenia.

< p>Cyfrowe oznaczenie nominału

Powinno być widoczne: ciemne na jasnym tle, patrząc od dłuższej strony banknotu i jasne, ciemne, patrząc od krótszej strony.

NBU stale udoskonala zabezpieczenia banknotów, a aktualne informacje na ich temat można znaleźć na oficjalnej stronie Narodowego Banku Polskiego. Jeśli otrzymasz podejrzany rachunek, lepiej odmówić go i zgłosić bankowi lub organom ścigania. Przestrzeganie tych zaleceń pomoże chronić się przed oszustami.

Przypominamy, że wcześniej informowano, że NBU wprowadził do obiegu nowe 10 UAH: jak wygląda moneta (zdjęcie).

Źródło informacji

Exit mobile version