Site icon GEO Polityka

NATO oceniło możliwość powołania się na Artykuł 5 w związku z rosyjskimi cyberatakami

Zgodnie z zasadą kolektywnej obrony Sojuszu próba ataku na jedno z państw członkowskich tego bloku jest traktowana jako agresja na wszystkie państwa członkowskie NATO w rozumieniu art. 5 Konwencji Północnej Traktat Atlantycki.

11 0

Zdjęcie – flagof.ru< /p>

O tym, że każdy rząd państwa członkowskiego NATO może zwrócić się do Sojuszu o ochronę, nawet jeśli mówimy o operacjach hybrydowych czy cyberatakach ze strony Federacji Rosyjskiej, pisze NBN, powołując się na materiał Voice of America.

Do Według bliżej nieokreślonego wyższego urzędnika NATO wprowadzenie artykułu 5 zależy od ostatecznego wyniku działań popełnionych przez Rosję. W szczególności dowództwo Sojuszu „bardzo jasno” stwierdza, że ​​w sektorze cybernetycznym „sprawy mogą wykraczać poza artykuł 5”, a także realizację hybrydowych operacji sabotażu przez państwo terrorystyczne.

Urzędnik NATO dodał&nbsp ; – w końcu każdy kraj, który ucierpiał z powodu takich rosyjskich ataków, będzie mógł zwrócić się o wsparcie do swoich sojuszników z Sojuszu, co stanie się precedensem, gdyż wcześniej państwa bloku obronnego nie potrzebowały takiej pomocy.

Wcześniej pisaliśmy, że Zełenski wyjaśnił, dlaczego Ukraina musi zwrócić granice z 1991 r.

nbnews.com.ua

Exit mobile version