Site icon GEO Polityka

Szef Narodowego Banku Polskiego wyjaśnił przyczyny wzrostu popytu na walutę i powiedział, jakie nowe ustępstwa walutowe są rozważane

Prezes NBU Andriej Pyszny powiedział, że scenariusz, według którego obecnie rozwija się sytuacja na rynku walutowym, spełnia oczekiwania Narodowego Banku Polskiego. Poinformował o tym odpowiadając na pytania deputowanych ludowych podczas posiedzenia Komisji Rady Najwyższej ds. finansów, polityki podatkowej i celnej.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne finansowe news

Co powiedział Pyszny

„W ciągu 3 miesięcy 2024 roku pojawiło się pytanie o rytmiczny przepływ pomocy międzynarodowej i ryzyko to zmaterializowało się. Według stanu na marzec Ukraina otrzymała jedynie 1/10 oczekiwanej wielkości. Na przełomie marca i kwietnia otrzymaliśmy już znaczną kwotę – około 10 miliardów dolarów, która znacząco poprawiła stan naszych rezerw złota, walutowych i bilansu. Jednocześnie pozwoliło NBU na realizację ambitnej strategii łagodzenia ograniczeń dewizowych, która została wdrożona w maju” – zauważył Pyszny.

W temacie: NBU podał powody żądania dla walut obcych i wzrost kursu dolara w czerwcu< /p>

Przypomniał też, że liberalizacja walutowa miała na celu przede wszystkim dodatkowe możliwości ekspansji eksportu i inwestycji w kapitał trwały.

„Umożliwiliśmy wypłatę nowych dywidend i otworzyliśmy możliwości obsługi nowych kredytów, stymulujemy napływ nowego kapitału. Nie byłoby to możliwe bez liberalizacji waluty. I tak, to zwiększyło popyt na walutę. To był przewidywany model zachowania” – stwierdził szef Narodowego Banku Polskiego.

Rząd zapewnia stabilność kursu

„Widzisz, że kurs zmienia się w dwóch kierunkach. Tak, obecność Narodowego Banku Polskiego na rynku walutowym jest zauważalna. Ale taki właśnie rozwój wydarzeń przewidywano. Dzięki temu możliwe jest zrekompensowanie zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych szoków związanych z sytuacją makroekonomiczną” – mówi Andrey Pyszny.

Uważa, że ​​NBU może zakończyć rok 2024 z taką samą wielkością rezerw złota i walutowych, jaką posiada miało miejsce przed liberalizacją waluty.

„Tylko w tym tygodniu na Ukrainę napłynęło około 4 miliardy dolarów – fundusze z Unii Europejskiej i MFW” – zauważył Pyszny. Jednocześnie szef NBU odmówił przewidywania jakichkolwiek wartości ​kursu hrywny na przyszłość.

Jakie nowe ustępstwa zaproponowano

Wcześniej Ministerstwo Finansów napisało, że Narodowy Bank rozpatruje wniosek rządu o wydłużenie okresu obowiązkowego zwrotu zarobków dewizowych dla producentów rolnych z 90 do 120 dni.

Według niego Narodowy Bank jest zainteresowany zapewniając możliwie najskuteczniejszą realizację ekspansji eksportowej, ale jednocześnie przypomina, że ​​zyski z eksportu są głównym źródłem uzupełniania rezerw złota i walutowych.

minfin.com.ua

Exit mobile version