Site icon GEO Polityka

Problemy z lirą turecką rozpoczęły się na moskiewskiej giełdzie w związku z amerykańskimi sankcjami

Po wstrzymaniu transakcji dolarami amerykańskimi, euro i dolarami hongkońskimi na moskiewskiej giełdzie pojawiły się problemy z lirą turecką, podają rosyjscy brokerzy, pisze League, powołując się na rosyjskie media.

< img title="Zaczęły się problemy na moskiewskiej giełdzie z lirą turecką w związku z amerykańskimi sankcjami " src="/wp-content/uploads/2024/07/29bb9498ba37733175b3b1edb45eba57.webp" alt="Zaczęły się problemy z lirą turecką na moskiewskiej giełdzie z powodu amerykańskich sankcji " />

< p style="text-align: center;"> ►Przeczytaj kanał Telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Wiadomo

BCS, największy pozabankowy broker w kraju, poinformował, że tymczasowo wstrzymał dla swoich klientów transakcje lirami na rynku giełdowym.

Przedstawiciel spółki wyjaśnił, że decyzja ta wynika z amerykańskich sankcji nałożonych na Krajowe Centrum Rozliczeniowe, kluczową „córkę” rozliczeniową giełdy, odpowiedzialną za rejestrację wszystkich transakcji. W związku z sankcjami wydłużył się czas wprowadzania i wypłacania waluty oraz rozliczeń w transakcjach lirą.

Problemy z lirą, którą giełda handluje od 2018 roku, potwierdziła także rosyjska firma inwestycyjna Finami. Szef działu rozwoju obsługi klienta spółki Dmitrij Lesnow przyznał, że Finami w najbliższym czasie przeanalizuje sytuację i nie wyklucza, że ​​będzie zmuszona zaprzestać handlu lirą.

Wolumen transakcji lirą, która w ubiegłym roku osiągnęła rekordową kwotę 50 miliardów rubli miesięcznie, spadła do nieznacznych 20-30 milionów rubli dziennie. Tureckie banki niemal całkowicie wstrzymały transakcje z Rosją, powiedziała Deutsche Welle przedstawicielka jednej z firm logistycznych.

Według niej, w zeszłym roku rosyjscy importerzy używali lirów do płacenia za towary z Turcji, ale praktyka ta ustała w związku z zaostrzeniem amerykańskich sankcji finansowych pod koniec ubiegłego roku. Teraz tureckie banki boją się wtórnych sankcji za naruszenie reżimu sankcji, zauważa źródło DW.

Chińskie banki, których obecność pozwala im na handel juanem na giełdzie, ponoszą takie samo ryzyko, ostrzega analityk Sovcombank Michaił Wasiliew .

Bank Centralny Federacji Rosyjskiej bierze pod uwagę ryzyko konieczności wstrzymania handlu juanem, przyznała dzień wcześniej szefowa organu regulacyjnego Elwira Nabiullina.

minfin.com.ua

Exit mobile version