Site icon GEO Polityka

MFW zaktualizował scenariusz i prognozy dla Ukrainy

MFW zaktualizował swój negatywny scenariusz, podtrzymując założenie bardziej intensywnej wojny, która potrwa do końca 2025 roku. Tak wynika z materiałów MFW opublikowanych na jego stronie internetowej, podaje Interfax-Ukraine.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

< h3>Prognoza na rok 2024

Obecnie przyjmuje się, że szok rozpocznie się w trzecim kwartale 2024 r. w porównaniu z drugim kwartałem 2024 r. w trzeciej rewizji. Spadek gospodarczy w 2024 r. wyniesie 1,7% w porównaniu ze wzrostem w scenariuszu bazowym na poziomie 2,5-3,5%.

W poprzednim negatywnym scenariuszu MFW szacował możliwy spadek ukraińskiej gospodarki na 4%, ale Jednocześnie zakładał jej ustanie i zerowy wzrost w przyszłym roku, natomiast obecnie Fundusz uważa, że ​​w negatywnym scenariuszu gospodarka Ukrainy skurczy się w przyszłym roku o kolejny 1%.

Przewiduje się, że utrzymujące się niedobory energii doprowadzą do spadku produkcji w 2025 r., co spowoduje dalszy spadek PKB w 2025 r. o 1% w porównaniu z trzecią rewizją.

Wpływ wojny

Fund spodziewa się, że przedłużająca się wojna będzie miała wpływ na nastroje gospodarcze, dostępność energii, wskaźniki powrotów migrantów, potrzeby w zakresie wydatków fiskalnych i potencjał eksportowy.

W zaktualizowanym scenariuszu negatywnym szacunkowy deficyt handlowy w tym roku zostanie zwiększony o 1,3 miliarda dolarów do 34,4 miliarda dolarów, w przyszłym roku o 0,7 miliarda dolarów do 26,0 miliarda dolarów w porównaniu do odpowiednio 27,8 miliarda dolarów i 32 miliardów dolarów w scenariuszu bazowym.

Podwyższono także szacunek deficytu obrotów bieżących z 7,9% PKB do 8,6% PKB w tym roku i z 1,4% PKB do 1,7% PKB w roku przyszłym, przy czym w scenariuszu bazowym wskaźniki te prognozowane są na poziomie odpowiednio 5,8% PKB i 6,9% PKB.

Rynek Forex

Nierównowaga na rynku walutowym powróci i oczekuje się, że będzie się utrzymywać dłużej ze względu na pogorszenie wyników eksportu, co doprowadzi do wyższej deprecjacji nominalnej w nadchodzących latach, zanim zbliży się ona do podstawowego trendu.

Przejściowe naciski Reżim zarządzanej elastyczności kursu walutowego w scenariuszu deprecjacji może wymagać ponownego wprowadzenia części kontroli walutowych stosowanych wcześniej w czasie wojny.

Biorąc pod uwagę powyższe, w scenariuszu negatywnym oszacowanie rezerw międzynarodowych na poziomie na koniec tego roku zostaje obniżona o 1,9 miliarda dolarów – do 32,5 miliarda dolarów, na koniec przyszłego roku – o 3,4 miliarda dolarów, do 36,6 miliarda dolarów wobec 41,8 miliarda dolarów i 43,0 miliardów dolarów w scenariuszu bazowym.

Jednocześnie, dzięki obniżeniu szacunku deficytu budżetowego na ten i przyszły rok w scenariuszu negatywnym o 1,0-0,9% PKB – odpowiednio do 27,4% PKB i 23,9% PKB, MFW poprawił szacunek długu o 1,2-1,7% PKB – odpowiednio do 104,7% PKB i 121,5% PKB.

Inflacja

Jeśli chodzi o inflację, jej prognoza w scenariuszu negatywnym pozostaje niezmieniona : 10% w tym roku i 8,5% w następnym wobec 8% i 7% w prognozie bazowej.

minfin.com.ua

Exit mobile version