Site icon GEO Polityka

W drugim kwartale inwestycje w start-upy kryptowalutowe wzrosły do ​​3,2 miliarda dolarów

W drugim kwartale 2024 r. branża kryptowalut pozyskała kapitał wysokiego ryzyka o wartości 3,2 miliarda dolarów w porównaniu z poprzednim okresem wynoszącym 2,5 miliarda dolarów, co oznacza wzrost o 28%. Świadczą o tym badania Galaxy Digital.

Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze aktualności o inwestycjach i finansach

Liczba transakcji nieznacznie spadła – z 603 do 577 (minus 4%), ale ich medialna wartość wzrosła z 3 mln dolarów do 3,2 mln dolarów.

< /p

„Długoterminowa korelacja między ceną Bitcoina a inwestycjami w start-upy kryptograficzne załamała się – stopa znacznie wzrosła od stycznia 2023 r., podczas gdy działalność kapitału wysokiego ryzyka ledwo za nią nadążała” – zauważają eksperci Galaxy .

Pomimo wzrostu wolumenów inwestycji od początku roku, pozostają one znacznie poniżej poziomu z lat 2021-2022, kiedy to pierwsza kryptowaluta po raz pierwszy była notowana powyżej 60 000 dolarów.

Eksperci powiązali tę zauważalną rozbieżność trendów z pojawieniem się innych atrakcyjnych dla inwestorów sposobów inwestowania w branży, takich jak ETFy Bitcoin czy restaging, a także szeregiem upadłości w branży i czynnikami makroekonomicznymi.

Około 80% inwestycji w tym kwartale znajdowało się na wczesnym etapie, a tylko 20% środków przeznaczono na bardziej dojrzałe projekty. Galaxy wyjaśnił tę lukę w wyniku odejścia od wielu ogólnych funduszy venture capital. Utrudnia to istniejącym startupom pozyskiwanie kapitału.

Pod względem kategorii największe zainteresowanie inwestorów venture capital wzbudziły projekty zrzeszone przez ekspertów w kategorii „Web3/NFT/GAO/Metaverses/Gaming” – 758 mln dolarów, czyli 24% całej kwoty. Dwie największe transakcje w tych obszarach zawarły spółki Farcaster i Zentry, które pozyskały odpowiednio 150 mln dolarów i 140 mln dolarów.

Następnie plasują się projekty skupione na infrastrukturze (15%), handlu (12%) i przede wszystkim- poziom blockchainów (12%). Sześciokrotny wzrost udziału tej drugiej kategorii zapewniły Monad i Berachain, które wyniosły odpowiednio 225 mln dolarów i 100 mln dolarów.

Eksperci zwrócili uwagę na wydajność rozwiązań L2 opartych na Bitcoinie. Inwestycje w nie wzrosły o 174% kwartał do kwartału i osiągnęły prawie 95 milionów dolarów.

Biorąc pod uwagę rozkład geograficzny, ponad 40% transakcji venture capital w drugim kwartale zostało zrealizowanych przez start-upy z siedzibą w USA. Stanowiły one 53% całkowitej kwoty zebranych środków. Dla firm z siedzibą w Wielkiej Brytanii odpowiednie wartości wyniosły 10% i 12,78%.

Jedną z cech kwartału był gwałtowny skok wstępnych wycen startupów. Mediana kwoty wzrosła z 19 mln dolarów do 34 mln dolarów, zbliżając się do historycznych maksimów.

W pozyskiwaniu funduszy dominowały firmy założone w latach 2021–2023.

Specjaliści Galaxy doszli do wniosku, że tak nastroje inwestorów venture capital poprawiają się. Jeśli tendencje się utrzymają, bieżący rok może stać się trzecim pod względem wolumenu pozyskanego kapitału po korzystnych dla branży latach 2021 i 2022, przewidywali.

Exit mobile version