Site icon GEO Polityka

Gdzie w Federacji Rosyjskiej najwięcej zwolenników wojny z Ukrainą: dane z badań

Twitter LinkedIn

Ankieta przeprowadzona przez Centrum Lewady pokazała, które rosyjskie miasto najbardziej chce wojny z Ukrainą i jest przeciwne negocjacjom pokojowym.

Tę informację podał Obozrevatel, podaje URA-Inform.  

Największa liczba zwolenników kontynuowania wojny na Ukrainie i przeciwników negocjacji pokojowych wśród Rosjan mieszka w Moskwie. Według sondaży w stolicy Rosji 56% respondentów popiera kontynuację działań wojennych, a jedynie 39% jest za negocjacjami.

W całej Rosji obraz jest inny: 58% respondentów popiera negocjacje pokojowe, a 37% popiera działania wojskowe. Najmniej zwolenników kontynuowania wojny mieszka na rosyjskich wsiach – zaledwie 30%, co prawdopodobnie wynika z faktu, że w Federacji Rosyjskiej mobilizują się oni bardziej na obszarach wiejskich. Jednocześnie 55% mieszkańców wsi opowiada się za negocjacjami.

Istnieją również znaczne różnice w podejściu do wojny w zależności od statusu konsumenta. Najbardziej bojowi są zamożni Rosjanie: wśród nich 40% popiera walkę (3% więcej niż średnia krajowa), a 55% opowiada się za negocjacjami (3% mniej). Najwięcej zwolenników negocjacji pokojowych znajduje się wśród tych, którym wystarczy pieniędzy jedynie na żywność: na walkę – 31%, na negocjacje – 64%.

Te dane wydają się paradoksalne, biorąc pod uwagę rozpowszechnione stereotypy, że Moskale to liberalna i zachodnia, a średnia i bogata klasa Rosjan jest przeciwna wojnie. Istnieje jednak wyjaśnienie tego paradoksu. W Moskwie, dzięki wysokiemu poziomowi i jakości życia, lojalność wobec działań władzy jest wyższa. Poza tym był niższy procent mobilizacji, a wojny w stolicy Federacji Rosyjskiej praktycznie nie odczuwa się.

Na prowincji, biorąc pod uwagę niższy poziom życia, dochodzą do głosu problemy społeczne pierwsze miejsce dla ludzi, co potwierdzają badania społeczne. Dlatego bardziej popularna jest tam koncepcja, że ​​należy szybko zakończyć wojnę, aby przekierować pieniądze na rozwiązanie tych problemów.

Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że Rosja wypadła z pierwszej dziesiątki największych gospodarek świata: co miejsce zajmuje ten kraj.

>
Źródło informacji

Exit mobile version