Site icon GEO Polityka

W Ambasadzie Ukrainy w Rumunii otwarto wystawę zmarłego dokumentalisty Maxa Levina

Fotografie te po raz pierwszy zostały wystawione w ukraińskim parlamencie, skąd trafiły do ​​ambasad i parlamentów innych krajów.

Levin

W Ambasadzie Ukrainy w Rumunii W Rumunii otwarto wystawę ukraińskiego dokumentalisty Maxa Levina, który zginął z rąk okupantów. 

Po raz pierwszy prace te zostały wystawione wiosną 2022 roku w siedzibie Rady Najwyższej. Dziennikarka i była żona zmarłego Inna Varenitsa opowiedziała o tym w komentarzu dla LB.ua.

„Rosjanie właśnie wyprowadzili się z Kijowa, w samym mieście prawie nic nie działało, więc zwrócili się do nas, krewni, przedstawiciele Rady Najwyższej z chęcią zrobienia wystawy zdjęć Maksa w wybranym przez siebie budynku parlamentu zdjęcia i znalazłem możliwość ich wydrukowania gdzieś w mieście. Następnie w maju 2022 roku zdjęcia te zostały wystawione na uboczu, wśród okien zakrytych workami z piaskiem. Być może była to pierwsza wystawa w gmachu parlamentu od początku działalności na pełną skalę inwazję na Albanię, Szwecję i inne kraje europejskie” – powiedziała p>

Prezentowane fotografie to historyczne momenty wojny zarejestrowane przez dokumentalistę. 

„To także wspomnienie samego Maksa. W tym tygodniu, 7 lipca, są jego urodziny. Powinien był skończyć 43 lata, a teraz ma już zawsze 40 lat” – skomentowała Inna Varenitsa. 

Śmierć Maxima Levina stała się znana 1 kwietnia. Jego ciało z kilkoma ranami postrzałowymi z broni automatycznej znaleziono w lesie w pobliżu wsi Guta Mezhigorskaya. Maksym w towarzystwie Aleksieja Czernyszewa, żołnierza i byłego fotografa, udał się 13 marca do Guty Mieżigorsk, aby udokumentować skutki rosyjskiej agresji. Zostawili samochód i udali się w stronę wioski Moshchun. Od tego czasu kontakt z obydwoma mężczyznami znikł.

Przez ponad 10 lat Maxim pracował w redakcji LB.ua, współpracował także z agencjami Reuters, BBC, TRT World, Associated Press , Hromadske. Jego zdjęcia publikowały: Wall Street Journal, TIME, Breaking news Poland, EU AGENDA, World news, Korrespondent.net, ELLE, TV-24, Radio Bułgaria, Ukraine Crisis Media Center, Wiadomości Watykańskie, Radio Liberty (RFE/RL).

Większość jego projektów dokumentalnych związana jest z wojną na Ukrainie. „Każdy ukraiński fotograf marzy o zrobieniu zdjęcia, które zatrzyma wojnę” – wyjaśnił dziennikarz.

Zdjęcia dokumentalisty podczas wojny na pełną skalę były wystawiane w parlamentach Rumunii i Łotwy.

lb.ua

Exit mobile version