Site icon GEO Polityka

Nvidii grozi kara w wysokości do 10% obrotu za działania antykonkurencyjne

Francuski organ antymonopolowy zamierza postawić zarzuty amerykańskiej firmie technologicznej Nvidia za rzekomo antykonkurencyjne działania. Poinformował o tym Reuters, podając link do osób bezpośrednio zaznajomionych z tym problemem.

► Przeczytaj Ministerstwo ds. Finanse na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

To pierwszy przypadek takich działań przeciwko producentowi chipów komputerowych. Francuski akt oskarżenia jest następstwem niespodziewanych nalotów na sektor kart graficznych we wrześniu 2023 r., których celem była Nvidia. Naloty były wynikiem szerszego śledztwa dotyczącego przetwarzania w chmurze.

Największy na świecie producent chipów wykorzystywanych zarówno w sztucznej inteligencji, jak i grafice komputerowej, odnotował gwałtowny wzrost popytu na chipy po udostępnieniu aplikacji nowej generacji ChatGPT opartej na sztucznej inteligencji.

Systematycznie przyciągało to szczególną uwagę organów regulacyjnych po obu stronach Oceanu Atlantyckiego.

W zeszłym roku firma poinformowała, że ​​organy regulacyjne w Unii Europejskiej, Chinach i Francji poprosiły o informacje na temat jej kart graficznych.

Francuski organ regulacyjny podobno powołał się na ryzyko nadużyć ze strony dostawców chipów.

< p> p>Wyraził zaniepokojenie uzależnieniem sektora od oprogramowania dla układów CUDA firmy Nvidia, jedynego systemu w 100% kompatybilnego z procesorami graficznymi, które stały się niezbędne w przyspieszonym przetwarzaniu.

Wyraził także zaniepokojenie niedawnymi wydarzeniami inwestycje Nvidii w dostawców usług chmurowych zorientowanych na sztuczną inteligencję, takich jak CoreWeave.

Za naruszenie francuskich przepisów antymonopolowych firmom grożą kary w wysokości do 10% ich globalnego rocznego obrotu, chociaż mogą też pójść na ustępstwa, aby uniknąć kar .

Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych przejmuje wiodącą rolę w dochodzeniu w sprawie Nvidii, ponieważ dzieli uprawnienia nadzorcze nad Big Tech z Federalną Komisją Handlu.

Exit mobile version