Site icon GEO Polityka

Ukraina na skraju niewypłacalności – The Economist

W wyniku wojny łączna kwota długów Ukrainy wzrosła.< /strong>< /p>

W sierpniu upływa okres wakacji zadłużeniowych Ukrainy od euroobligacji. Posiadacze euroobligacji zamierzają domagać się zapłaty od Ukrainy, a brak porozumienia może grozić niewykonaniem tych zobowiązań.

Pisze o tym The Economist.

Ukraina ma miesiąc na uniknięcie niewypłacalności. MFW próbuje nakłonić Ukrainę do wyrażenia zgody na redukcję zadłużenia, ale osiągnięcie porozumienia w pozostałym terminie jest mało prawdopodobne. Jeśli Ukraina nie wywiąże się ze zobowiązań, oznaczałoby to niepokojący brak wiary prywatnych inwestorów w zobowiązania Zachodu. W dłuższej perspektywie może to oznaczać katastrofę dla ożywienia gospodarczego kraju.

Kredytodawcy ostrzegali Ukrainę przed „ryzykowaniem znacznych szkód”, biorąc pod uwagę potencjalne trudności w przyciągnięciu przyszłych inwestorów finansowych w przypadku niewypłacalności.

Ukraina potrzebuje przestrzeni fiskalnej. Pod koniec roku relacja długu do PKB zbliży się do 94%, co będzie wysokim poziomem jak na gospodarkę o skalistej historii finansowej i jej wielkości. Pomoc sojusznicza ma formę broni, sprzętu i ukierunkowanych funduszy, a nie gotówki. Tylko 8 miliardów dolarów z najnowszego pakietu amerykańskiego trafi bezpośrednio do ukraińskiego rządu, co stanowi nieco ponad jedną czwartą rocznych wydatków Ukrainy na pomoc społeczną i to wyłącznie w formie pożyczki. UE planuje zaoferować nieco więcej – 38 miliardów dolarów na trzy lata.

Chociaż kwota, którą Ukraina chce otrzymać, to 12 miliardów dolarów w latach 2024–2027 . Jednak kraj nie ma darmowych pieniędzy na pokrycie tego, jeśli pomoc nie zostanie zapewniona.

Zdaniem MFW przy tak radykalnej restrukturyzacji, jaką zaproponowała Ukraina, kraj będzie w stanie jedynie związać koniec z końcem. Ze swojej strony posiadacze obligacji wątpią, czy Fundusz może być tak pewny siebie, ponieważ jego analizy są nieaktualne.

Co to jest niewykonanie zobowiązania

Niewykonanie zobowiązania zostaje ogłoszone, gdy kraj nie jest w stanie terminowo i w całości spłacać swoich zobowiązań.

Kto ogłasza niewypłacalność

Ministerstwo Finansów. Rozpoczynają negocjacje z wierzycielami zewnętrznymi i oferują zgodę na rozłożenie harmonogramu lub zmianę warunków spłaty zadłużenia.

Konsekwencje niewykonania zobowiązania

Kurs waluty krajowej spada ze względu na malejący napływ inwestycji. Część inwestorów próbuje wycofać dywidendę lub jej odmówić. Zazwyczaj największą szkodą wynikającą z niewypłacalności kraju jest utrata reputacji oraz bardzo trudna i długa droga do powrotu na rynki pożyczkowe ze względu na brak zaufania do pożyczkobiorcy.

Kraj zaciąga pożyczkę od innych krajów lub MFW, aby pokryć deficyt budżetowy. W przypadku niewywiązania się z zobowiązań należy zmniejszyć deficyt budżetowy. Oznacza to zwiększenie przychodów lub zmniejszenie kosztów.

"Ropa i gaz” nie spłacił euroobligacji


tsn.ua

Exit mobile version