Site icon GEO Polityka

Nowe ETFy na altcoiny: jak zmienią rynek kryptowalut

Opinia Fundusze spot będące przedmiotem obrotu giełdowego na Bitcoin działają już od sześciu miesięcy. Fundusze notowane na giełdzie dla eteru są bliskie wprowadzenia na rynek w Stanach Zjednoczonych. A teraz nadeszła nowa runda – zgłoszenia od osób chcących uruchomić spotowe fundusze ETF na Solanie. Czy będzie to nowy impuls dla rynku kryptowalut? Kiedy możemy spodziewać się spotowych ETF-ów z innymi altcoinami?

Wykryj ETF-y na Solanie

W dniach 27 i 28 czerwca do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) natychmiast złożono dwa wnioski o spot Solana-ETF. Autorami byli VanEck i 21Shares. Warto zauważyć, że ci sami gracze byli wśród tych, którzy składali wniosek o spotowe fundusze ETF na Bitcoin i Ethereum. Generalnie jest to dość ciekawy krok ze strony VanEcka i 21Shares. ETF-y typu spot Ether nie zostały jeszcze w pełni zatwierdzone, ale wyścig o nowe produkty już się rozpoczyna. O co chodzi?

Ciekawa opinia analityka Bloomberg Intelligence ETF Jamesa Seyffarta:

„Myślę, że oferta VanEcka przypomina opcję kupna w listopadowych wyborach. Zgodnie z obecnymi wytycznymi Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) fundusz notowany na giełdzie na Solanie powinien zostać odrzucony, ponieważ nie istnieje rynek regulowany na szczeblu federalnym dla takich kontraktów futures. Jednak nowa administracja w Białym Domu i nowe kierownictwo SEC, jeśli okażą się bardziej przychylne polityce kryptowalut, mają charakter czysto teoretyczny  może zmienić sytuację.”

VanEck i 21Shares wybrały moment na złożenie swoich ofert w samą porę przed pierwszą debatą prezydencką, która zakończyła się zwycięstwem Donalda Trumpa, ale Nate Geracci, prezes firmy doradztwa inwestycyjnego ETF Store, uważa, że ​​głównym problemem jest pojawienie się. ETF-ów na Solanie będzie dotyczyć nie tylko SEC czy administracji prezydenckiej, ale status samej kryptowaluty:

„Biorąc pod uwagę fakt, że kontrakty terminowe Solana nie są przedmiotem obrotu na giełdzie Chicago Futures Exchange (CME), jedyną realistyczną ścieżką do zatwierdzenia spotowego funduszu ETF Solana byłoby wdrożenie legislacyjnego bloku regulacyjnego, który jasno określałby, które kryptowaluty są klasyfikowane jako papiery wartościowe i które zaliczane są do papierów wartościowych. W przeciwnym razie SEC będzie musiała zgodzić się, że Solana jest towarem nieposiadającym cech papieru wartościowego. W przeciwnym razie agencja będzie potrzebować bezpłatnego dostępu do wspólnego nadzoru nad nieregulowanymi giełdami kryptowalut. Wszystko to jest wysoce nieprawdopodobne, co sprawia, że ​​VanEck i 21Shares stawiają na bardziej przyjazny rząd”.

Warto zauważyć, że firmy, które złożyły dokumenty dotyczące funduszy ETF typu spot Solana, odmówiły komentarza na temat tego, czy ich działania były zakładem na zwycięstwo Trumpa. Czy realistyczne jest to, że firmy inwestycyjne zaczną teraz masowo ubiegać się o fundusze giełdowe na inne altcoiny?

ETF na XRP i Cardano

Na koniec czerwca nie ma ani jednego spotowego ETF-u dla żadnego altcoina, którego akcje byłyby przedmiotem obrotu na giełdach. W swoim kolejnym oświadczeniu SEC zaprosiła wnioskodawców do zmiany formularza S-1 do 8 lipca: mówimy o wnioskach do funduszy na eterowe ETF-y. Tym samym oczekiwane przez wielu rozpoczęcie handlu tymi produktami stało się mniej realne. Oczywiście, do innych altcoinów trafi jeszcze później. Na razie są tylko rozmowy.

Najgłośniejsze słowa pochodzą od dyrektora generalnego Ripple, Brada Garlinghouse'a. Pod koniec maja mówił, że zatwierdzenie ETF-ów dla XRP, Solany i Cardano jest tylko kwestią czasu. Jedynym problemem, który obecnie temu uniemożliwia, jest brak przejrzystości w działaniach organów regulacyjnych – uważa biznesmen.

Jest oczywiste, że nadzieje Garlinghouse'a są dalekie od realizacji. Należy spodziewać się, że problem z ETF-ami dla eteru zostanie w najbliższej przyszłości rozwiązany. Być może później ręce przyjdą do wniosków o Solanę. ETFy dla XRP i Cardano nie są jeszcze nawet w niczyim projekcie. Jak dotąd nikt, nawet wpływowy, nie wypowiadał się na temat funduszy będących przedmiotem obrotu giełdowego na inne altcoiny.

Czy naprawdę warto czekać na nowe produkty na giełdzie? Czy fundusze ETF na altcoiny wyniosą rynek kryptowalut w przestworza? A może efekt będzie lokalny?

Wpływ ETF-ów na altcoiny na rynek kryptowalut

Nie da się powiedzieć ze 100% prawdopodobieństwem, co się stanie. Możesz jednak zobaczyć, jak rynek zareagował na kryptowalutowe fundusze ETF: albo zostały już uruchomione, albo czekają na zatwierdzenie.

Zacznijmy od funduszy będących przedmiotem obrotu giełdowego Bitcoin. Zostały uruchomione w styczniu 2024 r. Co wydarzyło się bezpośrednio potem? Cena Bitcoina spadła o ponad 20%. Nie było natychmiastowego boomu. Oczywiście znajdą się tacy, którzy powiedzą, że Bitcoin następnie poszybował w górę, od końca stycznia do marca, niemal się podwajając. Tak. Jednak równie prawdopodobne jest, że można to przypisać wzrostowi poprzedzającemu halving.

Źródło: tradingview.com

Jeśli Jeśli myślisz, że dostosowano tylko flagowiec kryptowaluty, to się mylisz. W tamtych czasach cena eteru spadła o te same 20%.

Źródło: tradingview. com

Teraz spójrzmy na koniec maja 2024 r. 23 stycznia SEC zatwierdziła spotowe fundusze ETF na Ether. Co się stało z rynkiem kryptowalut? Bitcoin pozostawał w trendzie bocznym przez kilka tygodni, po czym skorygował się w okolice 60 000-61 000 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Podobny los – sprostowanie – spotkał audycję. Spadek wyniósł ponad 10%.

Źródło: tradingview. com

Na koniec zajmijmy się wnioskami, które nie zostały zatwierdzone i nierozpatrzone, ale się pojawiły. To jest fundusz ETF Solana. Bitcoin nie zareagował. Konsolidacja była kontynuowana w przedziale 60 000-61 000 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Podobna sytuacja rozwinęła się na antenie. Sesje handlowe z 27 i 28 czerwca zrównoważyły ​​się nawzajem: najpierw ETH zyskał nieco ponad 2%, a następnie stracił. A 29 i 30 czerwca cena pozostała praktycznie niezmieniona.

Źródło: tradingview. com

Prawdziwy efekt można było zaobserwować dopiero w samej Solanie, która 27 czerwca poszybowała w górę o 9,1%. To prawda, że ​​​​euforia wkrótce się skończyła. Już 28 czerwca SOL spadł o 6,35%.

Źródło: tradingview.com

Zatem wydarzenia bezpośrednio związane z ETF-ami w żadnym przypadku nie doprowadziły do ​​​​masowego wzrostu na rynku kryptowalut. Sytuacja z Solaną doprowadziła wyłącznie do wzrostu jej własnych notowań. Jednocześnie wzrost miał charakter wybuchowy. Już następnego dnia inwestorzy zaczęli realizować zyski.

Czy zatem nastąpi boom w oparciu o nowe informacje na temat ETF?

Przyszłe ETFy

Jeżeli coś się wydarzy, to lokalnie. Rynek kryptowalut nadal podąża za Bitcoinem. Dominacja pierwszej kryptowaluty nadal wynosi ponad 54%. ETF-y, niezależnie od tego, co ktoś powie, pozostają quasi-produktem, który nie daje inwestorom bezpośredniego prawa do posiadania kryptowaluty. Ponadto, jeśli po raz pierwszy, przed zatwierdzeniem funduszy typu spot bitcoin, wystąpił efekt nowości, to z każdym kolejnym razem społeczeństwo będzie coraz spokojniej reagować na pojawienie się nowych produktów inwestycyjnych.

Podsumowanie

Spotowe ETFy na Solanie to nie tylko innowacyjny krok dla branży kryptowalut, ale także zakład na zmianę prezydenta USA lub przynajmniej zmianę polityki, choć pośredni. Zamówienia nie doprowadziły do ​​​​masowego wzrostu na rynku kryptowalut. Wzrost zaobserwowano tylko w samej Solanie, ale nawet to zostało skorygowane już następnego dnia. Nie należy spodziewać się powszechnego boomu ze strony ETF-ów na inne altcoiny.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version