Site icon GEO Polityka

Opłaty za gaz, wodę i prąd: czy przygotowywana jest nowa podwyżka taryf dla Ukraińców?

Po zakończeniu sezonu grzewczego na Ukrainie pojawiło się pytanie o możliwa podwyżka stawek za media.

Taryfydla przedsiębiorstw użyteczności publicznej na Ukrainie stale rośnie. Największy wzrost dotyczył energii elektrycznej, której cena wzrosła o 69,7%. Od początku czerwca tego roku koszt wynosi 4,32 hrywien za kilowatogodzinę. Taryfa ta będzie obowiązywać do 1 maja 2025 roku.

Które media mogą drożeć – w materiale TSN.ua.

Światło taryfy

Od 1 czerwca nastąpiły zmiany w stawkach za media. W szczególności podczas posiedzenia Gabinetu Ministrów Ukrainy podwyższono taryfy za energię elektryczną. Nowe taryfy za energię elektryczną będą obowiązywać do 30 kwietnia 2025 r.

Lekkie taryfy od 1 czerwca wynoszą 4,32 UAH za kW/h.

Tym samym przy średnim miesięcznym zużyciu energii elektrycznej na poziomie 170 kW/h opłata za energię elektryczną wzrośnie o 285 UAH – wyjaśnia Ministerstwo Energii.

Jednocześnie w okresie grzewczym – od 1 października , 2024 r. do 30 kwietnia 2025 r. – dla odbiorców korzystających z elektrycznych instalacji grzewczych przewidziana jest preferencyjna taryfa na poziomie 2,64 UAH/kWh (pod warunkiem zużycia w tym okresie do 2000 kWh energii elektrycznej miesięcznie).

< p>Jednocześnie „taryfa nocna” dla odbiorców posiadających liczniki dwustrefowe wyniesie 2,16 UAH za kWh.

Taryfy za gaz

Taryfy za gaz od 1 czerwca dla 12 mln gospodarstw domowych podłączonych do „Stałego” planu taryfowego spółki Naftogaz Ukrainy (czyli dla 98% gospodarstw domowych na Ukrainie) pozostanie niezmieniona – 7,96 UAH (z VAT) za metr sześcienny gazu. Cena ta będzie obowiązywać do 30 kwietnia 2025 r. włącznie.

Według GazPrawdy taryfy za gaz od 1 czerwca dla odbiorców pozostałych 11 przedsiębiorstw gazowniczych będą wynosić od 7,70 do 9,99 UAH.

Dziewięć z nich, podobnie jak Naftogaz, koszt metra sześciennego błękitne paliwo pozostanie niezmienione do końca kwietnia 2025 r.

Przypominamy, że do końca lata, zgodnie z uchwałą przyjętą przez Radę Ministrów w kwietniu br. Dla ludności utrzymana zostanie preferencyjna cena gazu dla dostawców ciepła i ciepłej wody.

Taryfy za wodę

Taryfy za wodę od 1 czerwca, jak podaje Krajowa Komisja ds. Regulacji Państwowych w Sferze Energii i Usług Komunalnych (NCRECU), pozostaną niezmienione, czyli na poziomie z 24 lutego 2022 roku.

Inna sytuacja jest w gminach, w których władze lokalne podwyższają taryfy za wodę bez porozumienia z Krajową Komisją Regulacyjną ds. Energii i Regulacji Energetycznych.

Na przykład w Smilu w obwodzie czerkaskim od W maju 2024 r. konsumenci płacą według stawek ustalonych przez komitet wykonawczy Rady Miejskiej, które po raz drugi w czasie wojny na pełną skalę wzrosły.

Konsumenci powinni uzyskać szczegółowe informacje na temat stawek za wodę od dostawców, ponieważ każde przedsiębiorstwo wodociągowe ma inne zasady ceny (koszt zależy od dostępu do zasobów wody, kosztu energii elektrycznej, odczynników itp.).

Ekspert ds. mieszkalnictwa i usług komunalnych Oleg Popenko stwierdził już w komentarzu dla Channel 24, że powstał już projekt decyzji w sprawie zmiany stawek za wodę, ale nie został on jeszcze przyjęty. Według projektu NEURC dostawcy zimnej wody mieli rozpocząć pierwszy etap podwyżek taryf 1 kwietnia, a drugi etap 1 lipca.

Memorandum z MFW zakłada stopniowe zwiększanie stawki za media

Rząd Ukrainy zaktualizował memorandum z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW), który zapewni pomoc finansową w wysokości 8 miliardów dolarów. Jest to jednak jeden z punktów porozumienia przewiduje podwyżkę stawek za gaz i energię elektryczną dla ludności.

„Potencjalne reformy, gdy tylko pozwolą na to warunki, obejmują dodatkowe stopniowe podwyżki taryf (biorąc pod uwagę nową metodologię taryfową i względy społeczne w czasie wojny), zapewnienie finansowania zewnętrznego oraz zapewnienie przejrzystego i wyłącznie bezpośredniego wsparcia budżetowego państwom energetycznym – własnych przedsiębiorstw” – czytamy w notatce.

W dokumencie argumentuje się, że po zakończeniu wojny taryfy za gaz i energię elektryczną będą musiały być stopniowo zwiększane, aby odzyskać koszty, przy jednoczesnym przydzieleniu odpowiednich, ukierunkowanych zasobów na ochronę bezbronnych gospodarstw domowych. Nie wskazano, jak duża będzie podwyżka.

Czy wzrośnie taryfa za prąd

Od 1 czerwca nastąpiła podwyżka taryfy za prąd dla ludności. Jak zauważył szef Gosenergonadzor Ruslan Slobodyan, rewizja taryfy za energię elektryczną jest jednym z możliwych kroków w celu pozyskania dodatkowych środków na odbudowę systemu energetycznego.

„Szybkość przywracania mocy wytwórczych zależy bezpośrednio od dostępności środków finansowych oraz ile czasu mamy na przygotowanie się do kolejnego sezonu grzewczego. Im więcej uda nam się zrobić do jesieni, tym mniej będzie przestojów podczas następnej zimy” – powiedział.

Według Slobodyana odpowiednie obliczenia są nadal prowadzone.

„Nadal trudno powiedzieć, o ile procent wzrośnie taryfa, ale mogę zapewnić, że ta podwyżka nie będzie szokiem dla konsumentów” – dodał.

Eksperci przewidują, żeelektryczność taryfa może wzrosnąć o półtora – dwukrotnie. Przypuszczalnie konsumenci w gospodarstwach domowych zapłacą od 3,50 do 5 UAH za kW/h.

Które stawki za mieszkania i usługi komunalne pozostaną stabilne

< p>Od końca 2022 roku rząd Ukrainy wprowadził moratorium na podwyżki stawek za usługi komunalne, takie jak centralne ogrzewanie, dostarczanie ciepłej wody i gaz.

W różnych regionach taryfy za centralne ogrzewanie mogą się różnić w zależności od dostawcy ciepła, ale pozostają w przybliżeniu na poziomie ustalonym przed rozpoczęciem inwazji na Federację Rosyjską na pełną skalę.

Warto zauważyć że w 2024 r. sezon grzewczy na Ukrainie zakończył się przed terminem. W związku z tym opłaty za ogrzewanie będą musiały zostać opłacone dopiero za marzec, jeżeli gospodarstwo domowe nie będzie w ciągu roku uczestniczyć w systemie płatności miesięcznych.

Taryfa za ciepłą wodę zostaje także „zamrożona” na okres stanu wojennego prawo.

tsn.ua

Exit mobile version