Site icon GEO Polityka

Czy można odłożyć mobilizację ze względu na złamaną rękę: odpowiedź prawnika

Twitter LinkedIn

Na Ukrainie podczas mobilizacji niektóre kategorie obywateli mogą kwalifikować się do odroczenia poboru do służby wojskowej.

Taką informację przekazał Zn.ua, raporty URA-Inform.  

Na przykład ze względów zdrowotnych osoby odpowiedzialne za służbę wojskową mogą zostać uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej na okres sześciu miesięcy – rok. Osoba może zostać umieszczona na tej liście ze względu na złamanie ręki (złamanie kości). Jednak, jak wyjaśnił prawnik Andrei Topchiy, nie daje to prawa do odroczenia.

Podkreślił, że zgodnie z częścią 1 art. 23 Ustawy Ukrainy „O przygotowaniu mobilizacyjnym i mobilizacji”, osoby odpowiedzialne za służbę wojskową, które należycie zostały uznane za osoby niepełnosprawne lub zgodnie z orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względów zdrowotnych, nie podlegają poborowi do służby wojskowej w okresie mobilizacji przez okres 6–12 miesięcy (po którym następuje OPL).

Rozstrój zdrowia, jakim jest złamanie kończyny, zawarty jest w art. 78 Wykazy chorób i schorzeń, zatwierdzone Rozporządzeniem Ministra Oświaty nr 402 „W sprawie wojskowych badań lekarskich”.

Jednocześnie uchwała „Nie nadaje się do służba wojskowa z przeglądem po 6-12 miesiącach& #187; uchwalonych w czasie stanu wojennego na podstawie art. 2b, 7, 11, 12d, 13d, 24, 32, 37, 44, 48, 56, 59, 65, 72, 76b, 77b, 81. Wykaz chorób tylko w przypadkach, gdy Aby przywrócić zdatność, wymagany jest okres od 6 do 12 miesięcy kalendarzowych.

„Nie ma zatem podstaw do udzielenia odroczenia mobilizacji na skutek złamania kości” – zapewnia prawnik.

Szczegółów nie podał. Ale prawdopodobnie mówimy tutaj o tym, że złamane ramię u człowieka goi się szybciej niż sześć miesięcy.

Przypominamy, że wcześniej informowaliśmy o trzech nowych podstawach przetrzymywania i dostarczania personelu wojskowego do TCC.

Źródło informacji

Exit mobile version