Nienormalny niedobór personelu: płace poszybowały w górę w trzech branżach na Ukrainie

W branży restauracyjnej i hotelarskiej, budownictwie oraz transporcie wodnym wynagrodzenia wzrosły o więcej niż o ponad 40%.

Na Ukrainie z powodu niedoborów kadrowych płace w trzech branżach poszybowały w górę. W branży restauracyjnej i hotelarskiej, budownictwie i transporcie wodnym wynagrodzenia w ciągu roku wzrosły o ponad 40%.

Pisze o tym OBOZ.UA.

Najbardziej (44,1%) wzrosły wynagrodzenia w obszarze tymczasowego zakwaterowania i gastronomii (biznes hotelowo-restauracyjny, HoReCa). Jak podaje work.ua, w pierwszym kwartale 2024 roku w tym obszarze otwierano średnio do 4,8 tys. ofert pracy tygodniowo i zamieszczano do 4,8 tys. CV.

Od kwietnia niedobory kadrowe w tym obszarze krytycznie wzrosły. W rezultacie w maju otwierano 5,7 tys. wakatów tygodniowo i zamieszczano 3,1 tys. CV. Zatem na jednego pracownika przypadało prawie dwa wakaty. Teraz to nie restauracje i hotele wybierają swoich pracowników, ale pracownicy tego sektora wybierają restauracje i hotele.

Restauratorka, szefowa Stowarzyszenia Restauracji i Hoteli Dniepru Elena Bulakh w komentarzu dla OBOZ.UA mówi: Znalezienie personelu stało się trzy razy trudniejsze. Wiele kobiet wyjechało za granicę, a mężczyźni bronią kraju w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy. „Ci, którzy pozostają, często chcą nieuzasadnionych wynagrodzeń. Ludzie muszą odpracować swoje pensje… Bardzo trudno jest znaleźć personel. Ci, którzy zostali, nie mają doświadczenia i od razu chcą takich samych wynagrodzeń, jak ci, którzy mieli już wysoki poziom kwalifikacji zdobytych przed wielką wojną” – narzeka Bulakh.

Wynagrodzenia w tej branży wzrosły do ​​15 tysięcy hrywien. Dwa lata temu, w pierwszym kwartale 2022 roku, Ukraińcy w branży hotelarsko-restauracyjnej zarobili zaledwie 10,5 tys. UAH. Pomimo znacznego wzrostu, średnia pensja w HoReCa jest wciąż odległa. Częściowo można to wytłumaczyć faktem, że zakłady spożywcze często praktykują oficjalnie płacenie jedynie płacy minimalnej, a resztę w kopertach.

Na drugim miejscu pod względem wzrostu wynagrodzeń znalazło się budownictwo. Średnio rocznie wynagrodzenia w tej branży wzrosły o 44%, mimo że płaca nadal wynosi średnio tylko 14,5 tys. UAH.

Budownictwo to branża, która najbardziej ucierpiała z powodu braku rąk do pracy. Na budowach tradycyjnie było więcej stanowisk pracy dla mężczyzn. Mobilizacja doprowadziła do tego, że kompanie traciły całe brygady. 

Branża transportu wodnego znalazła się na trzecim miejscu pod względem wzrostu wynagrodzeń. Tutaj Ukraińcy zaczęli zarabiać średnio o 42% więcej rocznie. Ukraińcy otrzymują średnio 26 tys. UAH. Przed wielką wojną, w pierwszym kwartale 2022 r., branża ta płaciła średnio 12,6 tys. hrywien.

Przypomnijmy, że Rada proponuje podwyżkę wynagrodzeń zastępcom asystentów: liczba jest szokująca.

Nie wypłacono wynagrodzenia za pracę w niepełnym wymiarze godzin: co robić?