Są gotowi zainwestować 500 milionów dolarów w odbudowę Ukrainy, szczególnie w sektorze budowlanym Wiele dużych międzynarodowych firm ogłosiło już swoje projekty inwestycyjne. Tak wynika z badania KSE.
► Subskrybuj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe
Do najbardziej obiecujących eksperci z Kijowskiej Szkoły Ekonomicznej wymieniają irlandzkiego producenta materiałów budowlanych CRH, który jest właścicielem trzech cementowni na Ukrainie pod marką CEMARK.
Od początku inwazji na pełną skalę, spółka zainwestowała już 80 mln dolarów. W 2023 r. CRH podpisał list mandatowy z EBOR w sprawie wspólnego przejęcia aktywów włoskiego Buzzi na Ukrainie. Umowa ta, szacowana na 100 milionów dolarów, jest rozważana przez Komitet Antymonopolowy Ukrainy (AMCU).
Inna irlandzka firma, Kingspan, planuje zainwestować 300 mln dolarów w projekt Saoirse (Irish Liberty). Oczekują, że do 2026 roku na ukraińskiej imprezie zacznie działać nowy kampus produkcyjny.
Ukraińskie firmy aktywnie inwestują także w branżę budowlaną. W 2022 roku spółka deweloperska City One Development rozpoczęła budowę fabryki szkła w obwodzie kijowskim. Jedyny podobny zakład w Lisiczańsku został zniszczony już w 2014 roku i od tego czasu ukraiński popyt pokrywany jest importem, który przed rozpoczęciem inwazji na pełną skalę składał się w 75% z produktów rosyjskich i białoruskich.
< p>Deklastrowany koszt projektu City One Development to 100 mln euro, a zakończenie budowy przewidywane jest za kilka lat. Firma ogłosiła także zamiar budowy kolejnego zakładu do 2025 r.
Łączna wartość inwestycji w produkcję materiałów do odzysku w trzech zakładach wynosi 500 mln dolarów. Jednak, jak zauważają autorzy badania, może to nie wystarczyć, gdyż część kwoty zależy od decyzji AMCU.