Site icon GEO Polityka

Inflacja eteru i Solana-ETF: niedźwiedzie zdobyły władzę na rynku kryptowalut

Opinia Spotowe fundusze giełdowe stały się trendem już w 2024 roku. Inwestorzy bitcoinowi właśnie obserwują odpływ/napływ pieniędzy na akcje BTC-ETF, a traderzy eterowi czekają na ostateczną zgodę na uruchomienie funduszy w Stanach Zjednoczonych. Ponadto pojawiła się pierwsza aplikacja dla Solana-ETF.

Bitcoin

Bitcoin stracił około 3,7% swojej wartości od 21 czerwca do 28 czerwca 2024 r. Cena minimalna spadła poniżej 58 500 dolarów. Nie można jednak powiedzieć, że przez cały tydzień dominowały niedźwiedzie: tylko trzy sesje giełdowe zakończyły się na minusie.

Źródło: tradingview. com

Główną presję na największą kryptowalutę wywarła wiadomość, że zbankrutowana w 2014 roku giełda kryptowalut MtGox rozpocznie wypłaty odszkodowań w lipcu. Łączny wolumen wyniesie około 9 miliardów dolarów wiadomości związane z MtGox: 24 czerwca BTC od razu spadło o 4,6%. Eksperci nie są jednak zgodni co do wpływu, jaki będzie to miało na rynek. 

Szef Galaxy Research, Alex Torn, uważa, że ​​negatywny wpływ przypisywany płatnościom, jakie dokona zbankrutowana giełda, jest mocno przesadzony. Jednak w amerykańskim banku inwestycyjnym JP Morgan wręcz przeciwnie, są przekonani, że będzie on negatywny wpływ na rynek kryptowalut będzie znaczący. 

W środę 26 czerwca przerwany został tygodniowy odpływ pieniędzy ze spotowych ETF-ów Bitcoin. Tego dnia napływ środków wyniósł około 31 milionów dolarów. W tym samym czasie GBTC, fundusz Grayscale, nadal odpływał. Zmiana nastrojów wśród inwestorów ETF dała nadzieję na odwrócenie tendencji wśród entuzjastów Bitcoina. Jednak nadzieje nie miały się spełnić. 26 czerwca cena spadła o 1,6%.

Ogólnie rzecz biorąc, obecnie rozwija się interesująca sytuacja. Jeśli weźmiemy pod uwagę giełdę Binance, która odpowiada za ponad 50% wolumenu obrotu BTC, udział rachunków z długimi pozycjami wynosi ponad 72%. Jednocześnie szorty trzymają niecałe 28%. Wydawać by się mogło, że jest to statystyka idealna dla wzrostu. Ale to nie jest takie proste.

Źródło: coinglass.com

Jeśli spojrzymy na relację wolumenu obrotu na największych giełdach, sytuacja jest zupełnie inna. Nawet jeśli weźmiemy Binance, to stosunek krótkich i długich pozycji jest tam prawie równy 49,92% do 50,08%. Co to znaczy? Chociaż większość rachunków ma charakter byczy, są one w dużej mierze własnością inwestorów detalicznych o małej kapitalizacji. Jednak nastroje wśród głównych graczy (wielorybów) są mniej optymistyczne.

Źródło: coinglass.com

Zdjęcie techniczne układa się na korzyść niedźwiedzi. Świadczy o tym spadek cen poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko). Jednocześnie od ponad trzech miesięcy spada zmienność największej kryptowaluty. Możesz to zweryfikować obserwując malejący wskaźnik ATR. Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 56 500 $ i 65 513 $:

Źródło: tradingview.com

Indeks strachu a chciwość nadal upadała. Obecna wartość to 47. To o 16 punktów mniej niż siedem dni wcześniej. Ogólnie: między strachem a chciwością ustanowiono neutralność.

Ethereum

Eter stracił w tym tygodniu około 2% na wartości. Nie można było utrzymać się powyżej 3 000 dolarów, ale w tej chwili cena była bardzo bliska 3 200 dolarów. Liczba sesji spadkowych okazała się większa niż sesji wzrostowych: cztery w porównaniu z trzema.

Źródło: tradingview. com

Fani Ethereum żyją w oczekiwaniu na ostateczne zatwierdzenie spotowych funduszy ETF w USA. Według Reuters może to nastąpić już 4 lipca. Przewidując to duża firma kryptowalutowa, kapitał Paradigm, przekazała 19 504 ETH (ponad 65,5 mln dolarów) na platformę przechowywania aktywów kryptograficznych Anchorage Digital. To nie pierwsza taka akcja. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Paradigm Capital wielokrotnie przenosił czas antenowy do Anchorage Digital. Tym razem kwota okazała się największa. Najwyraźniej firma kryptograficzna spodziewa się również wkrótce zatwierdzenia ETF.

Warto zaznaczyć, że Eter już od ponad 70 dni pozostaje monetą inflacyjną, co znajduje odzwierciedlenie w ciągłym wzroście podaży. To najdłuższy okres od przejścia na Proof-of-Stake (PoS). Inflację eteru tłumaczy się spadkiem opłat za spalanie w związku z wprowadzeniem blobów.

Źródło: USG. pieniądze

Z punktu widzenia analizy technicznej w krótkim terminie wśród inwestorów drugiej co do wielkości kryptowaluty pod względem kapitalizacji dominują niedźwiedzie. Świadczy o tym położenie 50-dniowej średniej kroczącej (zaznaczonej na niebiesko) nad ceną. Jednak w dłuższej perspektywie przewaga byków nadal się ujawnia. Znajduje to odzwierciedlenie w cenie przekraczającej 200-dniową średnią ruchomą (oznaczoną na pomarańczowo). Poziomy wsparcia i oporu: odpowiednio 3 232,2 $ i 3 650 $.

Źródło: tradingview. com

Solana

Wartość monety Solana wzrosła w ciągu ostatniego tygodnia o 8,6%. Wzrost zapewniła jedna sesja giełdowa: w czwartek 27 czerwca kryptowaluta od razu dodała 9,1%. Ogólnie tydzień dla Solany dzieli się na dwie części: spadek w pierwszej i wzrost w drugiej.

 

Źródło: tradingview.com

Temat ETF rozwija się w szybkim tempie. Solana otrzymała swój pierwszy wniosek do amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Autorem była nowojorska firma inwestycyjna VanEck. Firma posiada już zatwierdzony fundusz ETF typu spot Bitcoin, VanEck Bitcoin Trust (HODL). Wniosek dotyczący podobnego produktu eterowego został już zatwierdzony przez SEC. Był to pierwszy wniosek o fundusz giełdowy, który 27 czerwca stał się katalizatorem wzrostu Solany.

Ale nie tylko fundusze ETF żyją. W tym tygodniu Fundacja Solana wprowadziła dwa nowe narzędzia, które sprawią, że idea masowej adopcji kryptowalut stanie się bardziej realistyczna. Są to Akcje i Migania. Pierwsza umożliwi użytkownikom dokonywanie wymian lub transakcji online z dowolnej platformy posiadającej adres URL. Dotyczy to również sieci społecznościowych i kodów QR. Miga z kolei umożliwi udostępnianie linków do wsparcia Akcji.

Choć Solana rosła w ciągu tygodnia, ogólny obraz techniczny pozostaje niedźwiedzi. Cena nadal znajduje się poniżej 50-dniowej średniej kroczącej (na niebiesko). Wskaźnik RSI znajduje się poniżej 50. Na plus należy zaliczyć fakt, że kryptowaluta nie skonsolidowała się poniżej poziomu wsparcia w obszarze 110-125 dolarów, który był testowany dwukrotnie pod koniec kwietnia 2024 roku. Najbliższy poziom oporu to 151,65 dolarów.

Źródło: tradingview. com

Wnioski

W tym tygodniu kryptowaluty kontynuowały powolny spadek. Awans Solany wynika z emocji związanych z ofertą VanEcka na zakup amerykańskiego funduszu typu spot ETF. Ogólny trend pozostaje spadkowy.

Niniejszy materiał i informacje w nim zawarte nie stanowią indywidualnej ani innej porady inwestycyjnej. Opinie redaktorów mogą nie pokrywać się z opiniami autora, portali analitycznych i ekspertów.

Источник: bits.media

Exit mobile version