Noszenie przy sobie butelki wody przez cały dzień to dobry nawyk w czasie upałów.
Tę informację przekazało Cursorinfo, raporty URA-Inform.
Badacze ostrzegają jednak, że woda butelkowana wystawiona na działanie promieni słonecznych jest niebezpieczna dla zdrowia.
Naukowcy twierdzą, że aby uniknąć spożywania potencjalnie toksycznych chemikaliów, należy trzymać butelkę z wodą w cieniu. Niedawne badanie wykazało, że plastikowe butelki wystawione na działanie światła słonecznego ulegają degradacji i uwalniają różne lotne związki organiczne (LZO).
LZO to substancje chemiczne, które łatwo odparowują w temperaturze pokojowej. Występują w produktach takich jak paliwa, rozpuszczalniki, farby i środki czystości, a także w tworzywach sztucznych stosowanych w butelkach na wodę i opakowaniach żywności. Chociaż wiele LZO jest bezpiecznych dla ludzi, niektóre mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie w perspektywie krótko- i długoterminowej.
Naukowcy z Chin przeprowadzili badanie, w którym wystawili sześć rodzajów plastikowych butelek na wodę na działanie promieniowania ultrafioletowego i światła słonecznego. Odkryli, że w procesie tym uwalniana jest złożona mieszanina LZO, w tym alkany, alkeny, alkohole, aldehydy i kwasy.
Ponadto zidentyfikowano „wysoce toksyczne” LZO, takie jak n-heksadekan, który jest substancją czynnik rakotwórczy. O ile pojedynczy łyk wody z takiej butelki nie stwarza poważnego ryzyka, o tyle długotrwałe narażenie może prowadzić do kumulacji zagrożeń dla zdrowia.
Jednocześnie naukowcy przyznają, że ryzyko jest stosunkowo niewielkie, ponieważ ilość chemii uwalnianej z butelki jest niewielka. Przy średniej masie butelki wynoszącej około 20 gramów emisja LZO wynosi zaledwie kilka nanogramów.
Zatem nawet po długotrwałej ekspozycji na światło słoneczne i piciu tej wody ryzyko pozostaje minimalne. Jednak regularne spożywanie takiej wody może prowadzić do innych konsekwencji.
Przypomnijmy, że poprzednio pisaliśmy, jak oczyścić i odmłodzić wątrobę bez narkotyków.