Site icon GEO Polityka

Ukraina przyciągnęła kilka światowych gwiazd, aby szerzej wesprzeć Szczyt Pokojowy

Gazeta The Times opublikowała szczegółowe informacje na temat organizacji i przebiegu wydarzenia. 

Aby osiągnąć pokój, Ukraina zdecydowała się stworzyć koalicję krajów, które poprzeją jej plan, zamiast składać propozycje Rosjanom. Celem tego podejścia jest nadanie Kijowowi większego znaczenia i kontroli w procesie pokojowym oraz pogłębienie poczucia izolacji Rosji, jak głosi artykuł „Los Angeles Times”.

Każdy kraj biorący udział w tym procesie jest mile widziany, ale jako partner, nie po prostu neutralny obserwator lub mediator, powiedział szef Kancelarii Prezydenta Andrij Jermak. Powiedział reporterom, że „nie można już pozwolić mediatorom wybierać obu stron”.

Aby poszerzyć koalicję krajów popierających Formułę Pokoju, Ukraina uwzględniła ważne dla wszystkich punkty: bezpieczeństwo nuklearne, stabilne dostawy żywności do Afryki i Azji, poszanowanie Karty Narodów Zjednoczonych, która zabrania siłowego zmieniania granic.

„Każdy kraj zyska przywództwo w co najmniej jednym z punktów” – powiedział.

Od lata 2023 roku Ermak odbywa spotkania z przedstawicielami różnych krajów w sprawie realizacji formuły pokojowej. W pierwszym spotkaniu w Danii uczestniczyli głównie członkowie NATO, ale także Brazylia, Indie i Republika Południowej Afryki. Podczas drugiego, w Arabii Saudyjskiej, liczba uczestników wzrosła ponad dwukrotnie. Nawet Chiny wysłały swojego przedstawiciela. Ale o warunkach pokoju decydowały także wydarzenia na polu bitwy. Udana kampania ofensywna Ukrainy umożliwiła jej negocjacje z Rosją z pozycji siły. Ofensywa nie przyniosła jednak pożądanych rezultatów.

„Zrobimy wszystko, aby ta platforma przetrwała” – Ermak powiedział „The Times” jesienią ubiegłego roku. Wiedział jednak, że niepowodzenie ofensywy nie jest jedyną przeszkodą na drodze do pokoju. Atak Hamasu na Izrael również wywarł wpływ, odwracając uwagę świata od cierpień Ukrainy. 

Wiele krajów świata muzułmańskiego odmówiło poparcia planu pokojowego na Ukrainie, podczas gdy Izrael kontynuował wojnę przeciwko Hamasowi. W rezultacie organizatorom szczytu znacznie trudniej było uzyskać szerokie poparcie, a Rosji łatwiej było podważyć wysiłki.

Wtedy dla Ukrainy było już za późno na odwołanie szczytu w Szwajcarii. Według „Los Angeles Times” zachodni sojusznicy zobowiązali się do udziału, a Yermak wzmógł wysiłki, aby przyciągnąć gości z innych regionów. O pomoc poprosił gwiazdy, zwracając się do Bono i Madonny. 

Członkowie zespołu Ermaka otrzymali listy krajów, które należało przekonać. Głównie w Afryce i Ameryce Łacińskiej. Niektórych przywódców kusiła możliwość spotkania się na szczycie z wpływowymi urzędnikami. Część jednak obawiała się „włączenia się w walkę” z Rosją. 

Chiny nigdy nie pojawiły się na szczycie, a Arabia Saudyjska wysłała swojego przedstawiciela dopiero po niespodziewanej wizycie prezydenta Ukrainy Władimira Zełenskiego przed wydarzeniem. 

lb.ua

Exit mobile version