Poważne ryzyko związane z paleniem jest dobrze znane, ale naukowcy zetknęli się z taką stroną efekt po raz drugi.
Długoletniemu austriackiemu palaczowi, który pali paczkę dziennie, zaczęły rosnąć włosy w gardle, co stało się rzadkim powikłaniem jego nałogu.
Jego przypadek został szczegółowo opisany w amerykańskim czasopiśmie Case Reports, donosi New York Post.
Nieznany 52-letni mężczyzna zwrócił się do lekarzy w 2007 roku, około 17 lat po tym, jak zaczął palić. Skarżył się na ochrypły głos, trudności w oddychaniu i chroniczny kaszel.
Bronchoskopia wykazała stan zapalny i kilka włosów w gardle mężczyzny w miejscu wcześniej operowanym. U mężczyzny zdiagnozowano owłosienie w tchawicy lub w gardle.
Lekarze byli w stanie usunąć włosy poprzez wyrywanie, co przyniosło ulgę, ale nie było trwałym rozwiązaniem. Włosy nadal odrastały, a pacjent wracał do szpitala co roku przez 14 lat, skarżąc się na te same objawy.
Zazwyczaj mężczyzna ma w gardle od sześciu do dziewięciu pięciocentymetrowych włosów, niektóre z nich przechodziły przez głośnię i rosły w jamie ustnej. Oprócz usuwania mężczyzna był leczony antybiotykami, ponieważ włosy były pokryte bakteriami.
Sytuację włosów udało się poprawić dopiero w 2022 roku, kiedy mężczyzna rzucił palenie, a lekarzom udało się wykonać endoskopową koagulację plazmą argonową – spalić korzeń, z którego wyrósł włos. Powtórna koagulacja w następnym roku całkowicie wyeliminowała odrost włosów.
Wzrost włosów w tchawicy jest niezwykle rzadki. W swoim raporcie lekarze odnotowali, że był to dopiero drugi taki przypadek, jaki zaobserwowali. Ze względu na tę rzadkość dokładna przyczyna owłosienia pozostaje wątpliwa.
W tym przypadku zespół medyczny uważa, że przyczyną choroby było palenie przez mężczyznę. Palenie powoduje zapalenie tkanki gardła, co może prowadzić do przekształcenia komórek macierzystych w mieszki włosowe, umożliwiając w ten sposób porost włosów.
„Wyniki te mogą potwierdzać naszą hipotezę, że w tym przypadku palenie może indukować i stymulować pracę układu wewnątrztchawiczego wzrost włosów” – piszą lekarze. „Oczywiście tego założenia nie można udowodnić ze względu na rzadkość takich przypadków.”
Przypomnijmy, że w penisach mężczyzn cierpiących na impotencję wykryto mikroplastik. Teraz, po przełomowym badaniu, naukowcy muszą dowiedzieć się, czy wpływa on na zaburzenia erekcji.