Całkowita kwota bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w 2023 r. spadła o 2%, do 1,33 biliona dolarów, wynika z danych Konferencji ONZ ds. Handlu i Rozwoju.
►Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Jak zmienił się wolumen
Jak zauważono w raporcie, na ostateczną liczbę znaczący wpływ miał napływ środków do „tranzytowych” krajów europejskich, takich jak Luksemburg, Szwajcaria i Holandia. Jeśli wyłączymy je z obliczeń, spadek wolumenu BIZ będzie znacznie większy – ponad 10%.
Jak wynika z ustaleń organizacji, na wielkość BIZ w 2023 r. wpływała niepewność inwestorów co do stanu gospodarki oraz potencjalny wpływ trendów w podziałach gospodarczych zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się.
Na tle zaostrzania przepisów i warunków finansowania, wolumen transakcji M&A (fuzje i przejęcia) spadł o 46%, wolumen finansowania projektów – o 26%.
Jednocześnie o 2% wzrosła liczba projektów, które powinny zostać zrealizowane w najbliższej przyszłości („projekt typu greenfield”). Ich łączna obiecana wartość wzrosła o 5% do najwyższego w historii poziomu 1,4 biliona dolarów. Jak pisze UNCTAD, głównie za sprawą inwestycji w przemysł produkcyjny krajów rozwijających się.
Łączny wolumen BIZ w krajach rozwijających się spadł, mimo że w tych gospodarkach utrzymywał się przez ostatnie lata na stabilnym poziomie, UNCTAD notatki. W 2023 roku liczba ta spadła o 7%, do 867 miliardów dolarów. Najbardziej dotkliwy spadek nastąpił w Azji – napływ BIZ do regionu spadł o 8%.
W szczególności wolumen inwestycji w Chinach wyniósł. 163 miliardy dolarów w 2023 r. po 189 miliardach dolarów w 2022 r. Wolumen BIZ do Afryki spadł o 3%, do Ameryki Południowej i na Karaiby – o 1%.
Napływ BIZ do krajów rozwiniętych, z wyłączeniem krajów tranzytowych, również spadł o 15%. Tym samym w Stanach Zjednoczonych wolumen inwestycji spadł do 311 miliardów dolarów po 332 miliardach dolarów w 2022 roku. Jednocześnie, biorąc pod uwagę gospodarki „tranzytowe”, kwota dla krajów rozwiniętych wzrosła o 9%, do 464 miliardów dolarów.
- Inwestycje