Ukraina zdobyła pierwszą w historii licencję na igrzyska olimpijskie w ciekawym sporcie

Twitter LinkedIn

Licencję otrzymała 28-letnia Evgenia Kazbekova.

Taka informacja została zgłoszona przez służbę prasową Narodowego Komitetu Olimpijskiego Ukrainy, podaje URA-Inform.

Ukraina będzie rywalizować w biathlonie we wspinaczce skałkowej podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 roku. Warto zaznaczyć, że jest to pierwszy przepustka na igrzyska zarówno dla Evgenii Kazbekovej, jak i dla Ukrainy w tym sporcie.

Przypomnijmy, że Kazbekova startowała w konkurencji podwójnej (bouldering i trudność) podczas kwalifikacji olimpijskich cykl, który miał dwa etapy. Łącznie w ramach tych zawodów rozegrano 12 licencji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu, o których decydowała ilość punktów zdobytych w dwóch etapach.

Ukrainka została finalistką już w pierwszym etapie, zakwalifikowała się do finału w drugim etapie – pozwoliło jej to zapewnić sobie wykończenie w strefie mijania. Na pierwszym etapie Evgenia Kazbekova zajęła szóste miejsce, zdobywając 36 punktów, na drugim – dotarła do finału, co oznaczało gwarantowane miejsce w czołowej ósemce.

Ponadto okazało się, że Kazbekova ma gwarancję, że w sumie dwóch etapów zajmie nie mniej niż szóste miejsce, aby uzyskać potrzebną jej licencję; zakończyć w pierwszej 12. W sumie na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 r. w zawodach łączonych będzie rywalizować 20 sportowców.

Chcielibyśmy przypomnieć, że już wcześniej informowaliśmy, kto będzie gospodarzem nadchodzących Zimowych Igrzysk Olimpijskich: MKOl wymienił kandydatów.