Najważniejsze na rynku kryptowalut.
Giełda kryptowalut BitFlyer przejmie FTX Japan – Nikkei
Giełda kryptowalut BitFlyer zamierza przejąć japoński oddział upadłej firmy FTX. Strony są w końcowej fazie negocjacji. Poinformował o tym Nikkei.
Według dostępnych informacji zarząd BitFlyer planuje zmienić specyfikę działalności FTX Japan w handlu kryptowalutami na usługi depozytowe dla klientów. W tym przypadku nacisk zostanie położony na interakcję z instytucjonalnymi uczestnikami rynku.
FTX Japan weszła na rynek japoński w 2022 roku. Nastąpiło to po tym, jak giełda założona przez przedsiębiorcę Sama Benkmana-Frieda (SBF) przejęła lokalną firmę fintech Liquid Group.
Kilka miesięcy po uruchomieniu japońskiego oddziału FTX ogłosiła upadłość. Władze USA oskarżyły SBF o wielomiliardowe oszustwa, a sąd skazał przedsiębiorcę na 25 lat więzienia.
Upadek giełdy kryptowalut dotknął także FTX Japan i jej wierzycieli. W efekcie firma tymczasowo zamroziła aktywa użytkowników, ale w 2023 roku zwróciła klientom pieniądze. Przedstawiciele firmy wielokrotnie podkreślali, że FTX Japan nie ma nic wspólnego z oszukańczą działalnością SBF.
Kwota transakcji z BitFlyer nie jest ujawniana, ale lokalne media twierdzą, że mówimy o dziesiątkach milionów dolarów.
Binance odwołuje się od kary w wysokości 4,4 miliona dolarów od kanadyjskich organów regulacyjnych
Giełda kryptowalut Binance odwołała się od kary w wysokości 4,4 miliona dolarów nałożonej w maju przez Kanadyjskie Centrum Analiz Transakcji i Raportów Finansowych (FINTRAC). Poinformował o tym Bloomberg, podając link do dokumentów sądowych.
Przypomnijmy, że 9 maja 2024 r. FINTRAC nałożył na platformę karę w wysokości ponad 6 milionów dolarów kanadyjskich (około 4,4 miliona dolarów) za szereg naruszeń.
p>
Zażalenia regulatora sprowadzały się m.in. do braku zezwolenia na obrót pieniężny w obrocie zagranicznym oraz niespełniania wymogów AML. Binance było zobowiązane do raportowania transakcji obejmujących aktywa cyfrowe przekraczające 10 000 CAD (7300 USD).
W odpowiedzi na oskarżenie FINTRAC prawnicy Binance oświadczyli, że giełda kryptowalut nie świadczy usług dla mieszkańców Kanady. Firma ogłosiła plany wyjścia z rynku kanadyjskiego w maju 2023 r., powołując się na rosnącą presję regulacyjną.
Pomimo odejścia Binance, kanadyjskie organy nadzoru monetarnego w dalszym ciągu analizowały działalność firmy w tym kraju. Na przykład Komisja Papierów Wartościowych Ontario (OSC) wszczęła dochodzenie w sprawie giełdy kryptowalut.
Główne giełdy odmówiły umieszczenia tokena TRUMP ze względu na ryzyko polityczne – CoinDesk
Zespół programistów odpowiedzialny za token PoliFi MAGA (TRUMP) stwierdził, że wiele głównych giełd kryptowalut odmówiło umieszczenia memcoina na giełdzie. Mówimy o platformach takich jak OKX, Kraken i ByBit, raportuje CoinDesk.
Przedstawiciele projektu zauważają, że ich tokenem handluje się głównie na zdecentralizowanych giełdach (DEX). Jednak twórcy TRUMP-a, chcąc wypromować zasób, złożyli wniosek o dodanie go na inne platformy.
Niektóre scentralizowane giełdy (CEX) notują memcoin. Wśród nich znalazły się takie firmy jak MEXC, LBank, BingX i BitMart. Jednak wiele dużych giełd międzynarodowych odrzuciło propozycję zespołu TRUMP.
Według twórców firma jako powód podała „ryzyko polityczne” związane z aktywem. Wśród platform, które nie chciały rozpocząć handlu z tokenem PoliFi, są OKX, Kraken i ByBit.
„Giełdy, które odmówiły umieszczenia Trumpa na liście z „powodów politycznych”, wykazują niefortunny poziom tchórzostwa. „Są niesamowicie głusi na obecny krajobraz memcoinów i swoich własnych klientów” – stwierdził zespół projektowy.
Programiści uważają, że w obecnym środowisku unikanie pioniera tokenów PoliFi oznacza izolację od rzeczywistości. Zdaniem twórców zasobu to stanowisko „wiele mówi o tym, czym są platformy”.
Warto dodać, że przedstawiciele giełdy kryptowalut HTX, na której wcześniej gościł inny memecoin – Donald Tremp (TREMP) – nie wykluczyli pojawienia się na platformie tokena MAGA (TRUMP) PoliFi. Autorzy tego ostatniego nie złożyli jednak jeszcze wniosku do przedstawicieli tej firmy.
Każdy potencjalny projekt i token do umieszczenia na naszej platformie rozważamy, biorąc pod uwagę otoczenie rynkowe i trendy. Aby zachować uczciwość wobec każdego projektu, nasza komisja ds. notowań przeprowadza również rygorystyczny proces oceny” – powiedział HTX.
Udział monet stabilnych wyniesie 10% całkowitej podaży pieniądza do 2034 r. – Circle
Dyrektor generalny Circle, Jeremy Allaire, powiedział, że w ciągu dziesięciu lat udział stablecoinów osiągnie 10% całkowitej podaży pieniądza. Przedsiębiorca spodziewa się również, że przed końcem 2025 r. ta klasa aktywów stanie się „prawnym środkiem płatniczym” niemal na całym świecie.Szef Circle podkreślił, że branża kryptowalut jest wciąż na wczesnym etapie adopcji. Jego zdaniem branży udało się stworzyć dużą społeczność i osiągnąć znaczący postęp technologiczny. W rezultacie zasoby cyfrowe są o krok od powszechnej integracji z globalnym systemem finansowym, mówi Allaire.
„Z każdym tygodniem widzimy coraz więcej ekscytujących przypadków użycia tej technologii: od płatności po sieci społecznościowe, gry, sprzedaż biletów i przypadki zastosowań korporacyjnych… Skala tego wszystkiego jest naprawdę niesamowita w porównaniu z sytuacją, w której byliśmy dziesięć lat temu. Podobnie jak poprzednie fale otwartej infrastruktury internetowej, ta z każdym dniem rośnie i staje się silniejsza” – napisał CEO Circle.
Jest przekonany, że do 2034 r. monety typu stablecoin będą stanowić 10% całkowitej podaży pieniądza (globalnego pieniądza gospodarczego). Osiągnięcie tego wyniku ułatwia akceptacja takich aktywów przez duże systemy płatnicze i opracowanie dla nich ram regulacyjnych w wielu krajach – powiedział Allaire.
Jednocześnie biznesmen zasugerował, że czwarta generacja blockchainy będą używane przez miliardy ludzi, a w samych sieciach użytkownicy znajdą miliony różnych zastosowań.
Według nowego raportu CCData, po ośmiu miesiącach ciągłego wzrostu, kapitalizacja rynkowa stablecoinów osiągnął najwyższy poziom od dwóch lat. Na koniec maja 2024 r. liczba ta przekroczyła 161 miliardów dolarów.
Analitycy szacują wielkość rynku pieniężnego na około 80 bilionów dolarów. Zatem branża monet stabilnych reprezentuje około 0,2% tej liczby.
Aby osiągnąć poziomy określone przez Allaire, ta klasa aktywów musiałaby rosnąć średnio o 47,7% rocznie. Nie uwzględnia to możliwego wzrostu globalnej podaży pieniądza.
- Kryptowaluta