Site icon GEO Polityka

Dlaczego gojące się rany bardzo swędzą: wymienia się przyczyny swędzenia

Twitter LinkedIn

Jeśli dana osoba doznaje kontuzji, jej organizm aktywuje swoje siły, aby jak najszybciej odzyskać siły.

Tę informację podał Pixelinform, raporty URA-Inform.  

W tym okresie zaczyna się silny świąd, który ustępuje dopiero po wygojeniu. Wyjaśnienie tego zjawiska obejmuje kilka czynników.

Po pierwsze, głównym winowajcą jest hormon histamina. Uwalnia się, gdy organizm czuje się zagrożony przez alergeny, toksyny i inne „kłopoty”. Histamina aktywuje komórki układu odpornościowego, tworząc optymalne warunki do ich pracy i zapobiegając rozprzestrzenianiu się infekcji. Procesom tym towarzyszy obrzęk i spowolnienie przepływu krwi.

Drugą przyczyną swędzenia jest reakcja alergiczna. Histamina, która wywołuje odpowiedź immunologiczną, sama może być alergenem, który pogarsza swędzenie.

I wreszcie trzecim czynnikiem jest regeneracja uszkodzonych nerwów. Podczas procesu gojenia, gdy nowa tkanka zastępuje utraconą, nowe nerwy ulegają podrażnieniu, co mózg interpretuje jako swędzenie. To wyjaśnia, dlaczego gojące się rany często swędzą.

Warto zauważyć, że każda rana goi się w kilku etapach. Jednak to właśnie podczas tego ostatniego (regeneracja tkanek) uwalniana jest histamina. Zatem swędzenie oznacza koniec gojenia i szybki powrót do zdrowia.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono o nazwie napoju alkoholowego dobrego dla serca.

Źródło informacji

Exit mobile version