Site icon GEO Polityka

Australijczyk otrzymał dwa lata więzienia za tworzenie kont kryptowalutowych przy użyciu cudzych dokumentów.

31-letni Australijczyk został skazany na dwa lata więzienia za kradzież tożsamości i używanie fałszywe dokumenty w Sądzie Rejonowym w Melbourne dotyczące rejestracji kont kryptowalutowych.

Według australijskiej policji federalnej (AFP) w sierpniu 2022 r. funkcjonariusze organów ścigania rozpoczęli operację o nazwie Stonefish. Zostało wszczęte po tym, jak władze Wielkiej Brytanii rozpoczęły dochodzenie w sprawie działalności strony internetowej oferującej usługi fałszowania za jedyne 20 funtów brytyjskich (około 25 dolarów). Okazało się, że witryna ułatwiała kradzież tożsamości i oszustwa finansowe.

AFP dowiedziała się, że ze stroną internetową powiązany był Australijczyk. Otworzył konta na dwóch giełdach kryptowalut, korzystając z fałszywych dokumentów. Aby dokończyć procedurę KYC, sprawca dostarczył cudze prawo jazdy z danymi innych osób, ale z własnym zdjęciem. Witryna australijskiego rządu federalnego zajmująca się badaniem cyberprzestępczości Report Cyber ​​otrzymała skargę od mieszkańca Nowej Południowej Walii. Ofiara zgłosiła, że ​​ktoś założył w jej imieniu konto bankowe. W wyniku nielegalnych działań oszusta łączne straty ofiar wyniosły 1 milion dolarów australijskich (670 000 dolarów).

W listopadzie 2022 r. funkcjonariusze AFP przeszukali dom przestępcy, zabierając różne formularze, fałszywe prawo jazdy, zagubiony paszport i inne dokumenty wystawione na inne osoby. Na komputerze napastnika policja znalazła zaszyfrowaną platformę do przesyłania wiadomości zawierającą instrukcje dotyczące tworzenia fałszywych dokumentów. Podczas przeszukania mężczyzna odmówił podania kodów dostępu do swoich urządzeń.

„Kradzież tożsamości może mieć poważne konsekwencje dla życia ludzi, ponieważ informacje są sprzedawane w Internecie lub wykorzystywane do celów przestępczych. Jest to poważne przestępstwo zagrożone karą znacznej kary więzienia” – powiedział główny inspektor detektywa Tim Stainton.

Przypomnijmy, że w kwietniu władze Australii i Indonezji podpisały memorandum w sprawie wymiany danych o posiadaczach aktywów cyfrowych w celu skuteczniejszego zwalczania osób uchylających się od płacenia podatków.

Источник: bits.media

Exit mobile version