Site icon GEO Polityka

Stany Zjednoczone i Chiny po raz pierwszy od pięciu lat wznowiły negocjacje w sprawie bariery nuklearnej

Stany Zjednoczone i Chiny prowadziły negocjacje w sprawie demarkacji nuklearnej na szczeblu nieoficjalnym. Od pięciu lat sytuacja się nie zmieniła.

RBC-Ukraina donosi o tym w poście w serwisie Reuters.

Dialog odbyło się na szczeblu nieoficjalnym – Stany Zjednoczone i Chiny były reprezentowane przez szereg urzędników, naukowców i analityków.

Przedstawiciel Departamentu Stanu USA w komentarzu dla Reutersa potwierdził, że takie negocjacje mogłyby być kontrowersyjne, w przeciwnym razie nie mogą zastąpić dialogu urzędnikiem, który nie ma sobie równych.

Podczas spotkania przedstawiciele delegacji amerykańskiej wyrazili obawy, że Chiny mogą stanąć w obliczu zagrożenia nuklearnego, jeśli nie będą w stanie przejąć kontroli nad Tajwanem .

“Voni (przedstawiciele delegacji chińskiej – przyp. red.) powiedział amerykańskiemu niebie: „Strony są absolutnie przekonane, że w zasadniczej walce o Tajwan mogą osiągnąć zwycięstwo bez zagrożenia nuklearnego” – amerykański ekspert David Santoro, który organizował negocjacje, powiedział Reuterowi.

Późniejsze negocjacje Pentagon przyznał niedawno, że Chiny rozważają stagnację arsenału nuklearnego w obliczu możliwego konfliktu zbrojnego z Tajwanem.

Według szacunków Departamentu Obrony USA, arsenał nuklearny Chin w okresie od 2021 do 2023 roku. wzrasta o ponad 20%.

Co wiało

Wygląda na to, że napięcie między Chinami a Tajwanem rośnie już od dłuższego czasu. Stany Zjednoczone wielokrotnie zakładały, że Chiny mogą rozpocząć wojnę z wyspą, aby przejąć nad nią kontrolę.

Niedawno Chiny zorganizowały zakrojoną na szeroką skalę ofensywę wojskową przeciwko Tajwanowi. Stało się to kilka dni po inauguracji nowego prezydenta Tajwanu Lai Qingde.

Więcej szczegółów na temat początku – w materiale RBC-Ukraina.

Warunki oraz ważne informacje na temat wojny w Rosji z Ukrainą przeczytane na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version