Site icon GEO Polityka

Od żywności po generatory. Państwowa Służba Konsumencka wzmocniła kontrole przedsiębiorców w Kijowie

Przedsiębiorcy kapitałowi są coraz częściej sprawdzani. Jak powiedział Ministerstwu Finansów Oleg Ruban, szef Głównej Dyrekcji Państwowej Obsługi Konsumenckiej w Kijowie, mimo że na Ukrainie obowiązuje moratorium na planowe kontrole, zostały one zwrócone do stolicy.

► Przeczytajstronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Zgodnie z decyzją komisji środowiska technogenicznego ds. sytuacji awaryjnych w Kijowie utworzono 10 grup mobilnych, które codziennie przeprowadzają kontrole we wszystkich dzielnicach miasta. Powodem „zniesienia moratorium” na inspekcje w Kijowie jest wzrost zachorowań wśród mieszkańców miasta.

W szczególności podwoiła się liczba zatruć pokarmowych w placówkach gastronomicznych, odnotowano także wiele skarg na jakość produktów w sklepach, które mogą wynikać z masowych przerw w dostawie prądu i w efekcie niewłaściwego przechowywania żywności.

Oprócz sklepów, targowisk i restauracji inspektorzy sprawdzają także warunki zgodności ze standardami „nieżywnościowymi”. Na przykład według Rubana zwracają uwagę na generatory. „Istnieje wiele skarg od mieszkańców dotyczących zbyt głośnej pracy generatorów” – wyjaśnił.

Jednocześnie, jak mówi Ruban, inspektorzy w większości przypadków spotykają się z biznesem w połowie drogi. „Rozumiemy, że nie każdemu jest teraz łatwo pracować, dlatego przede wszystkim dążymy do eliminacji naruszeń. Przykładowo w przypadku generatorów prosimy przedsiębiorców o zamontowanie izolacji akustycznej lub przeniesienie urządzenia w specjalnie wyposażone miejsce” – powiedział.

W przypadku handlu detalicznego inspektorzy obiecują ograniczyć się albo do ostrzeżenia lub minimalne kary w przypadku wykrycia naruszeń (zgodnie z prawem mogą one wynosić od 30 do 300 tysięcy hrywien, w zależności od naruszenia). „Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie mówimy o szkodach dla życia i zdrowia ludzi. Tu nie może być żadnych kompromisów” – powiedział Ruban.

Równolegle Państwowa Służba Konsumencka prowadzi kontrolę skarg konsumenckich. Najczęściej narzekają na pracę punktów sprzedaży detalicznej – aż 10 reklamacji dziennie.

Dość dużo jest też skarg na pracę cateringu. „Następuje duża rotacja personelu, wzrosła także liczba sfałszowanych dokumentacji medycznej. W rezultacie wielu pracowników jest nosicielami chorób zakaźnych. Ponadto istnieje wiele przypadków niewłaściwego przechowywania żywności. Wszystko to doprowadziło do wzrostu liczby zatruć pokarmowych w restauracjach” – powiedział Ruban.

minfin.com.ua

Exit mobile version