Site icon GEO Polityka

WSJ: Indie wyprzedziły Chiny pod względem zachowania na giełdzie

Indiom udało się wyprzedzić Chiny pod względem zachowania na giełdzie: od końca 2019 r. do 18 czerwca 2024 r. indeks MSCI India wzrósł o 110%, podczas gdy największa na świecie giełda wschodząca, MSCI China, spadła o 30 % w tym samym okresie, obliczył The Wall Street Journal (WSJ).

► Przeczytaj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: najważniejsze wiadomości finansowe

Co się dzieje na rynkach obu krajów

Ponadto MSCI India przekroczyło 99% wzrost amerykańskiego indeksu zaawansowanych technologii.

Kontrast w rozwoju obu rynków azjatyckich odzwierciedla realia gospodarcze tych krajów – podkreśla WSJ.

Chiński rynek mieszkaniowy w dalszym ciągu wywiera wpływ na gospodarkę kraju, a ograniczenia regulacyjne doprowadziły do ​​upadku niegdyś prosperujących krajowych firm technologicznych. Na przykład chiński gigant handlu elektronicznego Alibaba stracił około trzy czwarte swojej wartości od szczytu w 2020 r.

Z drugiej strony Indie czerpią korzyści z koniunktury gospodarczej: gospodarka kraju rozwijała się o ok. 7,8 w pierwszym kwartale proc. rok do roku – najszybsze tempo wśród największych gospodarek.

Przeczytaj: Rupia indyjska spada do najniższego poziomu w historii

Zyski netto notowanych na giełdzie indyjskich spółek wzrosły w kwartale zakończonym w marcu o 17% rok do roku, według Morgan Stanley. Chęć krajów rozwiniętych do dywersyfikacji swoich łańcuchów dostaw poza Chinami doprowadziła do boomu inwestycyjnego w sektorze produkcyjnym.

Młoda populacja Indii – średni wiek wynosi 28,6 lat w porównaniu z 39,5 lat w Chinach – również sprawia, że bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

Jednak różnicę w stopach zwrotu z akcji tłumaczy się nie tylko różną dynamiką wzrostu spółek, ale także zmianami wskaźników wyceny akcji, które mogą być przewartościowane lub niedowartościowane. Fundusz notowany na giełdzie monitorujący akcje indyjskie (iShares MSCI India) notowany jest na poziomie wielokrotności 23 oczekiwanych zysków, w porównaniu z wielokrotnością 19 na początku 2020 r. Dla porównania fundusz śledzący chińskie akcje spadł z wielokrotność liczby 12 do wartości poniżej 10.

Ponadto według WSJ indyjski rynek akcji jest wyceniany mniej więcej tak samo jak rynek amerykański, a jego siłą napędową są firmy zajmujące się sztuczną inteligencją, takie jak Nvidia. Jednocześnie chińska giełda wyceniana jest znacznie niżej, na poziomie wolno rosnących i mocno zadłużonych Włoch. Indyjskie akcje notowane są z premią wynoszącą 60% w porównaniu z innymi rynkami regionu Azji i Pacyfiku (z wyłączeniem Japonii), w porównaniu ze średnią premią wynoszącą 50% w ciągu ostatnich pięciu lat.

„Indie w coraz większym stopniu stają się rynkiem, którego globalni inwestorzy nie mogą zignorować” – mówi historia WSJ. W wyniku ostatniej rewizji MSCI zwiększyło udział Indii w swoim głównym indeksie rynków wschodzących, podczas gdy udział Chin został zmniejszony. Indie stanowią obecnie około 18% indeksu, w porównaniu z zaledwie 8% w 2020 r. Udział Chin spadł z 40% do 27%.

„Kraj ten od dawna był postrzegany jako «kolejne Chiny», ale często nie sprostał tym oczekiwaniom. Jednak teraz, dzięki młodej i dużej populacji oraz trwającym reformom, istnieje znacząca różnica w ocenach między Indiami a Chinami, które kiedyś były ulubieńcem rynków wschodzących, może już nie rosnąć, ale jest to zdecydowanie uzasadnione” – czytamy w artykule. Obecnie indyjska giełda zajmuje piąte miejsce na świecie pod względem wartości rynkowej.

Ponadto Bloomberg zwrócił także uwagę na wzrost zainteresowania inwestorów obligacjami kraju.

Według doniesień mediów, 28 czerwca JPMorgan planuje włączyć dług rządu Indii do swojego największego indeksu obligacji rynków wschodzących. Według prognoz Goldman Sachs może to zwiększyć globalne inwestycje w indyjskie instrumenty dłużne o 40 miliardów dolarów w miarę dostosowywania swoich portfeli przez firmy finansowe. Według obliczeń agencji indyjskie obligacje skarbowe przyniosły w tym roku inwestorom rentowność na poziomie 4,5%, ustępując jedynie Argentynie wśród obligacji rynków wschodzących.

„Chiny stoją w obliczu wyzwań gospodarczych, Rosja jest odizolowana od wojen z Ukrainy i żadnego innego oczywistego kandydata, który mógłby je zastąpić, silny rozwój gospodarczy Indii sprawił, że Indie są najlepszym wyborem dla inwestorów poszukujących dywersyfikacji. Korzystna sytuacja demograficzna, czujny bank centralny i odpowiedzialność fiskalna przyczyniają się do jego atrakcyjności” – czytamy w artykule.

minfin.com.ua

Exit mobile version