Site icon GEO Polityka

Unia Europejska może zwrócić cła na ukraińskie jajka i cukier: jaki jest powód

Oczekuje się, że Unia Europejska będzie w dalszym ciągu ograniczać import kluczowych produktów spożywczych z Ukrainy .

Komisja Europejska planuje w ciągu dwóch tygodni wznowić cła na ukraińskie jaja i ewentualnie cukier.

Poinformuje o tym Euronews.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej potwierdził w telewizji, że import jaj z Ukrainy do Unii Europejskiej osiągnął kwotę, co oznacza, że ​​w ciągu najbliższych dwóch tygodni UE wprowadzi ograniczenia celne.

„Nie możemy spekulować na temat tempa przyszłego importu” – stwierdził przedstawiciel Komisji Europejskiej, dodając, że agencja w dalszym ciągu monitoruje sytuację w imporcie z Ukrainy.

Jaja

Jak podaje Euronews, import ukraińskich jaj kształtuje się już na poziomie limitu dostaw do UE. Dlatego KE najprawdopodobniej w ciągu najbliższych dwóch tygodni zwróci cła importowe na te ukraińskie produkty.

W publikacji napisano, że nowy system wolnego handlu, który wszedł w życie 6 czerwca, zawiera automatyczny mechanizm ochronny . Jego celem jest ochrona niektórych „wrażliwych” sektorów europejskich, takich jak jaja, drób, cukier, kukurydza, ziarna łuskane, owies i miód, przed gwałtownym wzrostem importu wynikającym ze zniesienia kontyngentów i ceł.

Zaznacza się, że KE ma prawo zastosować „hamulec awaryjny” i ponownie wprowadzić kontyngenty taryfowe na import niektórych towarów z Ukrainy, jeżeli ich wolumen jest wyższy od średniego importu w okresie od 1 lipca 2021 r. do 31 grudnia , 2023.

Cukier

Import cukru również przekracza limit dla hamulca awaryjnego.

Jednak Luc Vernet z think tanku FarmEurope powiedział wcześniej Euronews, że część ukraińskiego cukru wprowadzanego do UE może mieć status krajowego przetworzenia – importowana w celu reeksportu – może to mieć wpływ na ocenę komisji.

Jeśli poziom progowy dla cukru będzie również zostanie osiągnięty, cła zostaną ponownie aktywowane w ciągu 14 dni.

Pamiętajcie, że w maju Ukraina ustanowiła rekord eksportu cukru na poziomie 108 000 ton, gdy buraki cukrowe zaczęto postrzegać jako dobrą opcję dywersyfikacji dla krajowych producentów zbóż. Według Krajowego Stowarzyszenia Producentów Cukru Ukrainy (Ukrsachar) Kijów eksportuje do UE 65% cukru.

tsn.ua

Exit mobile version