Ukraińscy pływacy zdobyli dwa złote medale na Mistrzostwach Europy w pływaniu 2024

Nagrody dla naszego kraju przyznali Aleksander Żełtyakow i Michaił Romanczuk.

Ukraińska reprezentacja zdobyła dwa złote medale na Mistrzostwach Europy w pływaniu 2024. Zwycięzcami mistrzostw kontynentalnych zostali Aleksander Żełtiakow i Michaił Romanczuk.

18-letni Żełtyakow zdobył złoto na 200 metrów stylem grzbietowym wynik 1:55,39 minuty. Na ostatnich metrach dystansu miał 0,03 sekundy przewagi nad Grekiem Apostolosem Siskosem. Trzeci był Szwajcar Roman Mityukow, który przegrał z Aleksandrem o 0,36 sekundy.

Dla Zheltyakova jest to pierwsze zwycięstwo w Mistrzostwach Europy dorosłych. Wcześniej Aleksander zdobył tytuły mistrza świata i Europy wśród juniorów.

Złoty medal Żełtiakowa stał się pierwszym w historii dla Ukrainy na Euro w pływaniu na dystansie 200 metrów stylem grzbietowym.

Z kolei 27-letni Romanczuk został mistrzem Europy w pływaniu na 800 m stylem dowolnym, uzyskując czas 7:46,20 minuty. Srebrnym medalistą był Grek Dimitrios Markos (7:48,59 min), a brązowym medalistą był Węgier Zalan Sarkan (7:49,29 min).

Dla Romanczuka jest to szósty złoty medal w karierze na Mistrzostwach Europy w pływaniu i trzeci złoty medal Euro na 800 m stylem dowolnym.

Mistrzostwa Europy 2024 w pływaniu potrwają w Belgradzie w Serbii do 23 czerwca.