Site icon GEO Polityka

Ukraińcy będą musieli pracować 5 lat dłużej: jak zmienią się wymagania emerytalne

W 2024 r. aby przejść na emeryturę, musisz mieć co najmniej 31 lat doświadczenia.

Od początku 2017 roku wymagania dotyczące doświadczenia zawodowego na Ukrainie rosną corocznie o 12 miesięcy. Wiek emerytalny jest obecnie zależny od zgromadzonego doświadczenia zawodowego.

Pisze o tym publikacja „OBOZ.UA”.

Więc według publikacji w tym roku trzeba mieć min. 31 lat doświadczenia, do przejścia na emeryturę. Do 2028 roku liczba ta wzrośnie do 35 lat. Warunki te dotyczą możliwości przejścia na emeryturę w wieku 60 lat; ci, którzy nie spełnią tego wymogu, będą zmuszeni kontynuować pracę do 63. lub nawet 65. roku życia.

Dlatego, aby przejść na emeryturę w wieku 60 lat, trzeba mieć co najmniej 25 lat nieprzerwanego doświadczenia zawodowego. Ważne jest, aby w tym okresie prace zostały sformalizowane i aby wniesiono odpowiednie składki.

Nie ma jeszcze aktualnych szacunków, ilu Ukraińców nie będzie mogło przejść na emeryturę w wieku 60 lat do 2028 roku. Najnowsze dane, zebrane ponad siedem lat temu, są już nieaktualne ze względu na zmiany spowodowane pandemią wirusa i wojną totalną. Według starych szacunków do 2028 roku około 45% Ukraińców w tym wieku nie będzie mogło przejść na emeryturę w wieku 60 lat, z czego 5% będzie zmuszonych do pracy do 65 roku życia.

Ukraina ma system solidarnościowy (pierwszy poziom systemu emerytalnego) i dobrowolny kapitałowy (trzeci poziom). Jednocześnie nie wprowadzono jeszcze obowiązkowych emerytur kapitałowych (drugiego stopnia), choć jest to praktyka wielu krajów rozwiniętych (wg Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD). Bez tego jednak nie da się otrzymać emerytury porównywalnej z przeciętnymi zarobkami w ciągu całego życia.

Wcześniej pisaliśmy, jak obliczyć emeryturę i jakie wpłaty będą wypłacane przy płacy minimalnej.

tsn.ua

Exit mobile version