Site icon GEO Polityka

MŚP szukają nowych możliwości rozwoju za granicą – badania Payoneer

MŚP stoją przed rosnącymi wyzwaniami makroekonomicznymi i zwracają się w stronę technologii sztucznej inteligencji, współpracując z większą liczbą dostawców i wchodząc na nowe szlaki handlowe, aby poprawić wydajność. Stwierdził to dyrektor generalny Payoneer, John Kaplan, komentując wyniki badań firmy.

► Czytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Barometr ambicji biznesowych

Według Kaplana 46% ankietowanych przez nas MŚP ma już międzynarodową bazę klientów, czyli o 4% więcej niż w roku ubiegłym.

Co się zmieniło

Większość respondentów planuje lub już zaczęła wykorzystywać sztuczną inteligencję do pomocy w obsłudze klienta (62%), merchandisingu (64%), zarządzaniu zapasami (62%), tworzeniu treści (62%), konkurencji analiza (64 %) i łańcuchy dostaw (63). %).

Jeśli chodzi o to drugie, w ramach proaktywnej odpowiedzi na wyzwania makroekonomiczne MŚP dywersyfikują swoje łańcuchy dostaw, współpracując średnio z 29 dostawcami (obejmuje to także kancelarie prawne i agencje marketingowe) w porównaniu z 21 dostawcami dwa lata temu.

< p> Około dwie trzecie respondentów uważa, że ​​posiadanie zdywersyfikowanej, międzynarodowej sieci dostawców pomaga chronić ich biznes przed globalnymi wstrząsami.

< ul>

MŚP poszerzają swoją bazę klientów, otwierając nowe korytarze handlowe.

Dwie piąte MŚP (40%) wybiera Europę i Azję Środkową jako priorytet w zakresie poszerzania bazy klientów w ciągu najbliższych pięciu lat, w porównaniu z 33% w 2023 r. Głównymi powodami, dla których respondenci planują ekspansję w tych regionach, są możliwości biznesowe i przychody (45%), zaspokojenie potrzeb klientów (38%) i bliskość regionalna (37%). Wpisuje się to w globalny trend w kierunku zwiększonej dywersyfikacji handlu, ponieważ trwające napięcia handlowe między Chinami a Ameryką Północną utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.

Ponad 40% respondentów uważa, że ​​nie jest przygotowanych na wydarzenia o charakterze globalnym, takie jak konflikty geopolityczne, bojkoty produktów i wojny handlowe, w porównaniu z 36% w 2023 r. Cyberbezpieczeństwo jest również priorytetem: ograniczenie zagrożeń cyberbezpieczeństwa stanie się prawdopodobnie kluczowym celem biznesowym BCH (8% w 2023 r. w porównaniu do 13% w 2024 r., co oznacza wzrost o 63%).

Biznesplany

61% bazy klientów ukraińskich MŚP ma charakter międzynarodowy, co stanowi jeden z najwyższych wskaźników wśród badanych krajów. Dla porównania, na całym świecie średni udział klientów międzynarodowych wynosi 46%.

Podobnie jak średnia światowa, 63% respondentów z Ukrainy uważa, że ​​posiadanie zróżnicowanej i globalnej sieci dostawców pomaga chronić małe firmy przed zakłóceniami. Średnia liczba dostawców, z którymi współpracują ukraińskie BCH, wzrosła w ciągu ostatnich dwóch lat o 45% – z 19,7 dostawców w 2022 r. do 28,9 w 2024 r.: USA (53%), Polska (23%) i Niemcy (20%).

minfin.com.ua

Exit mobile version