Site icon GEO Polityka

Gosenergonadzor powiedział, kiedy sytuacja elektroenergetyczna na Ukrainie ulegnie poprawie

Sytuacja elektroenergetyczna poprawi się w sierpniu 2024 r., w związku z oddaniem części bloków jądrowych i zmniejszeniem liczby obiektów z gwarantowanym zasilaniem. Tak wynika z komunikatu Państwowego Inspektoratu Nadzoru Energetycznego Ukrainy.

► Przeczytaj „Ministerstwo Finansów” na Instagramie: najważniejsze aktualności dotyczące inwestycji i finansów

Remonty na blokach energetycznych elektrowni jądrowych

„W trosce o niezawodność funkcjonowania elektrowni jądrowych, w blokach energetycznych kontynuowane są obowiązkowe remonty planowe. Należy zaznaczyć, że energetyka jądrowa jest podstawą zaspokajającą ponad 50% potrzeb konsumentów nawet po zajęciu elektrowni jądrowej w Zaporożu” – powiedział szef Państwowej Służby Nadzoru Energetycznego Rusłan Slobodyan.

Tym samym prace naprawcze i rozwój zdecentralizowanego wytwarzania energii w dalszym ciągu zwiększają moc systemu energetycznego i pokrywają deficyt.

„Pracownicy branży energetycznej robią wszystko, co w ich mocy, aby prace zakończyć jak najszybciej. W ciągu najbliższego półtora miesiąca należy spodziewać się dość trudnej sytuacji w dostawach prądu. Oczekujemy ulgi w sierpniu” – zauważył.

Obiekty infrastruktury krytycznej

Slobodyan powiedział także, że obecnie trwa proces aktualizacji wykazu obiektów infrastruktury krytycznej z gwarantowanym zasilaniem. W sumie proces ten zakończy się do 1 lipca.

„Obecnie na wielu obszarach kilkudziesięciu, a w niektórych obszarach z listy obiektów z gwarantowaną energią elektryczną skreślono już ponad stu odbiorców dostarczać. Logika tego procesu polega na tym, że ważne jest znalezienie równowagi i ochrona infrastruktury krytycznej przed awariami, nie powodując jednocześnie nadmiernego obciążenia dla innych” – wyjaśnił.

Według Slobodyana proponuje się podział listy obiektów infrastruktury krytycznej z gwarantowanym zasilaniem w zależności od pory roku – na letnią i zimową.

„Obecnie na liście znajdują się m.in. obiekty niezwykle ważne w sezonie grzewczym, natomiast latem nie pracują. Dlatego teraz wskazane jest wykluczenie ich z listy i przywrócenie ich do niej wraz z nadejściem chłodów. Wynika to z faktu, że w pobliżu takich obiektów do linii elektroenergetycznych podłączonych jest wielu innych odbiorców, co może skutkować przerwami w dostawie prądu” – zauważył.

Ponadto tam, gdzie nie ma możliwości zasilania obiektów na różnych liniach, przesyłu energii, rozważa się możliwość ręcznego przełączania w przypadku stosowania harmonogramów wyłączeń.

„Niestety, obecnie nie wszystkie nasze sieci są w pełni zautomatyzowane i nie wszystkie części sieci można wyłączyć i na odległość. Czasami trzeba udać się do jakiegoś punktu dystrybucyjnego i wyłączyć tam część linii. Wymaga to oczywiście dodatkowych wysiłków ze strony operatorów systemów dystrybucyjnych” – zauważył.

minfin.com.ua

Exit mobile version