Site icon GEO Polityka

Pojawiły się nowe informacje na temat dzieciństwa Jezusa Chrystusa: naukowcy odkryli unikalny artefakt

Twitter LinkedIn

Naukowcy odszyfrowali i opublikowali część starożytnego papirusu zawierającego fragment Ewangelii Dzieciństwa Jezusa Chrystusa, przypisywany do apostoła Tomasza, a tekst ten opisuje wydarzenia z wczesnego życia Jezusa.

Informacje te zostały przedstawione przez źródło Live Science, podaje URA-Inform.

Historia otwierania

Tekst ten, napisany w języku starożytnej Grecji, pochodzi z IV lub V wieku. Uważany jest za jeden z najbardziej znanych egzemplarzy tej Ewangelii, chociaż istnieją również starsze egzemplarze. Kościół nie umieścił tego tekstu w Biblii kanonicznej. Według Lajosa Berkesa, wykładowcy Instytutu Chrześcijaństwa i Starożytności na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Gabriela Nocchi Macedo, profesora papirologii na Uniwersytecie w Liège, jest to „najwcześniejszy rękopis zachowanego tekstu w dowolny język. Uczeni uważają, że Ewangelia Dzieciństwa Tomasza została pierwotnie napisana w II wieku, ponieważ przedstawiane w niej historie przypominają historie opowiadane przez ówczesnych autorów chrześcijańskich.

Co jest w niej napisane tam?

Fragment papirusu opisuje cud dokonany przez młodego Jezusa. W tekście czytamy, że „Jezus bawił się na brzegu wartkiego potoku i z miękkiej gliny znalezionej w ziemi zrobił 12 wróbli. Kiedy w Wielką Sobotę ojciec Józef wyrzuca mu tę czynność, pięcioletni Jezus klaszcze w dłonie i wróble ożywają. Historia ta była znana badaczom z późniejszych egzemplarzy Ewangelii. Chociaż ten fragment opisuje tylko ten konkretny cud, późniejsze wersje Ewangelii wspominają o wielu innych cudach dokonanych przez Jezusa jako dziecko, włączając wskrzeszenie dziecka o imieniu Zenon i natychmiastowe uzdrowienie ojca Józefa po ukąszeniu przez jadowitego węża.

Skąd pochodzi artefakt?

Pochodzenie fragmentu pozostaje nieznane.

‚O pochodzeniu papirusu, jego historii i właścicielu praktycznie nic nie wiemy. Wiemy tylko, że znaleziono go w Egipcie. Mógł trafić do Hamburga podczas tworzenia kolekcji papirologicznej w latach 1906–1939 lub w 1990 r., kiedy niezachowane papirusy przewieziono z Berlina do Hamburga, wyjaśnił Nocchi Macedo.

B W ich z badań naukowcy zauważają, że fragment prawdopodobnie znajdował się w Niemczech przed wybuchem II wojny światowej.

Jednym z powodów, dla których nie zbadano wcześniej tego papirusu, jest jego nieczytelny charakter pisma, który bardziej przypomina osobisty list , a nie tekst religijny. Naukowcy uważają, że może to być ćwiczenie pisemne wykonywane przez osobę, która uczyła się w szkole lub klasztorze.

Przypomnijmy, że w Chinach dowódcy sztucznej inteligencji zastąpią oficerów armii: dlaczego było to potrzebne.

Źródło informacji

Exit mobile version