Site icon GEO Polityka

Podpisano ustawę o jednolitej strefie roamingowej z UE. Co to znaczy

Prezydent Władimir Zełenski podpisał ustawę o jednolitej strefie roamingu z Unią Europejską. Jest o tym mowa na stronie Rady Najwyższej.

►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Co wiadomo

Prezydent Ukrainy podpisał ustawę Ukrainy „O Zmiany do niektórych ustaw Ukrainy w sprawie wdrożenia prawodawstwa Unii Europejskiej dotyczącego roamingu” (Ustawa nr 10265).

Należy zauważyć, że parlament przyjął tę ustawę, spełniając jeden z warunków integracji europejskiej Ukrainy w dziedzinie komunikacji elektronicznej. Dokument gwarantuje tym samym przyłączenie Ukrainy do wspólnej strefy roamingu UE-Ukraina i umożliwienie Ukraińcom korzystania z usług roamingu w krajach UE w trybie „Roaming at Home” (RLAH).

W praktyce RLAH to usługa, która oznacza, że ​​podczas podróży po UE rozmowy, SMS-y i dane są zawarte w pakiecie krajowym, a więc usługi roamingu świadczone są bez dodatkowych kosztów. Ze wspólnej strefy roamingu będą mogli także korzystać użytkownicy europejskich operatorów podróżujący po Ukrainie.

Przeczytaj: Rada przyjęła projekt ustawy o wspólnej strefie roamingu z UE

Ponadto dzięki tej ustawie znacząco poprawia się klimat inwestycyjny dla przedsiębiorców z branży komunikacji elektronicznej. Jak głosi komunikat, ukraińskie podmioty gospodarcze zyskają wysoki stopień zaufania, współpracując z partnerami europejskimi na wspólnych zasadach i zgodnie z prawodawstwem UE.

Prawo zapewnia skuteczną współpracę z Europejskim Organem Regulacyjnym ds. łączności elektronicznej (BEREC) oraz spełnienie przez Ukrainę warunków uzyskania systemu rynku wewnętrznego z UE w dziedzinie łączności elektronicznej.

Przypomnijmy

„ Ministerstwo Finansów” napisało, że Rada przyjęła ten projekt ustawy w pierwszym czytaniu w lutym 2024 r.

Następnie wicepremier, minister transformacji cyfrowej Michaił Fiodorow wyjaśnił, że Ukraińcy będą mogli uniknąć płacenia dodatkowej opłaty za komunikacji podczas podróży po Europie trwającej do czterech miesięcy. Zasada ta będzie dotyczyć także Europejczyków, którzy przybyli na Ukrainę.

W lipcu 2023 r. Komisja Europejska zgodziła się na przedłużenie o kolejny rok uproszczonego roamingu dla Ukrainy.

Porozumienie pomiędzy 22 państwami europejskimi i Pierwszą umowę podpisano w kwietniu 2022 r. z siedmiu ukraińskich operatorów. Polega ona na wzajemnym obniżeniu stawek za roaming.

minfin.com.ua

Exit mobile version