Eksperci nie zalecają gotowania zupy z kurków, szafranu, rusuli i jakieś inne grzyby, bo zawierają toksyny.
Prawdopodobnie nie ma osoby, która nie lubiłaby pachnącej zupy z grzybami. A jeśli zbierzesz je sam, zupa stanie się dwa razy smaczniejsza. Jednak nie wszystkie grzyby, jak zauważają eksperci ds. Bezpieczeństwa żywności, można gotować. Na przykład nie należy gotować przejrzałych grzybów lub grzybów, które wyrosły przy drodze, zawierają one największą ilość toksyn niebezpiecznych dla zdrowia. Podpowiadamy, jakich grzybów nie należy używać do przygotowania zupy, a jakich można ugotować.
Jakich grzybów nie należy używać do przygotowania zupy, bo zawierają toksyny.
- < li>Grzyby Agularne.Ten rodzaj grzybów może podczas gotowania wydzielać toksyny, dlatego nie należy ich wrzucać do zupy: grzyby mleczne, mleczko szafranowe, kurki, rusula, smardze wiosenne.
- Grzyby przejrzałe. Takie grzyby zawierają zepsute białko, którego właściwości przypominają chitynę – niezwykle niebezpieczny związek, który może wywoływać reakcje alergiczne. Ponadto stare grzyby są zakażone pleśnią i pasożytami, które dostają się do zupy podczas jej przygotowywania.
- Grzyby zbierane wzdłuż dróg.Takie grzyby gromadzą metale ciężkie i różne substancje toksyczne, często ich stężenie przekracza normę. W szczególności w korkach gromadzą się toksyny z opadów atmosferycznych i spalin; mogą tam znajdować się pierwiastki radioaktywne. A podczas gotowania przejrzałych grzybów te toksyczne substancje pozostają w bulionie.
Z jakich grzybów można zrobić zupę
Najsmaczniejsza zupa grzybowa pochodzi z borowików, pieczarki, grzyby miodowe i borowiki. Przed gotowaniem zupy grzyby należy dokładnie umyć i obrać, małych nie można pokroić, dużych należy podzielić na kilka części. Po pierwszym ugotowaniu lepiej podsmażyć grzyby, aby nadać potrawie bogatszy smak, a dopiero potem dodać je do zupy.
Jeśli grzyby są suszone, to przed ich ugotowaniem należy je należy zwrócić uwagę na następujące właściwości:
- Płytka czołowa powinna być solidna, a grubość nie powinna przekraczać pół centymetra.
- Grzyb sam w sobie powinien być małych rozmiarów i mieć wyraźne kontury nasadek.
- Kolor nasadki powinien być jasnobrązowy.
- Dolna część łodygi wysokiej jakości grzyba jest równa i nienaruszone.