Site icon GEO Polityka

Rosja po raz pierwszy od prawie dwóch lat wyprzedziła Stany Zjednoczone w dostawach gazu do UE

W maju dostawy gazu z Rosji do Europy po raz pierwszy od września 2022 roku przekroczyły import paliwa ze Stanów Zjednoczonych. Tak wynika z danych firmy doradczej ICIS, opublikowanych przez „Financial Times”.

► Przeczytaj telegram – kanał “Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Dostawy gazu do Europy

Od 2023 r. udział USA w europejskim rynku gazu wynosi około 20%. Jednak w maju tego roku spadł on do 14% całkowitego importu do UE, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Bośni i Hercegowiny, Serbii i Macedonii Północnej.

Jednocześnie udział rosyjskiego gazu na rynku europejskim wzrósł do 15% całkowitego importu. Zmiana nastąpiła w związku ze zwiększeniem dostaw rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG).

Zdaniem FT wpływ na to miały „czynniki jednorazowe”, w szczególności awaria dużego obiektu eksportującego LNG ze Stanów Zjednoczonych, a także wzrost rosyjskiego transportu przez Turcję w oczekiwaniu na planową konserwację w czerwcu.< /p>

Nastąpił wzrost dostaw z Rosji w kontekście stosunkowo słabego popytu w Europie, ponieważ zapasy paliwa są bliskie rekordowych o tej porze roku, zauważa FT.

The FT zauważa, że obecna zmiana w wolumenie dostaw „jest mało prawdopodobna, aby trwała długo”, ponieważ Rosja będzie w stanie dostarczać LNG latem wzdłuż Północnego Szlaku Morskiego do Azji, mówi Tom Marzek-Manser, szef analityki gazu w ICIS.

„Rosja ma ograniczoną elastyczność, aby utrzymać ten udział (w Europie), ponieważ zapotrzebowanie na gaz wzrośnie przyszłej zimy, podczas gdy całkowita produkcja LNG w USA dopiero rośnie, a do końca roku na rynek światowy trafi większa moc” – zauważył. Marzek-Manser.

Przypomnijmy

Według Bloomberga Rosja w dalszym ciągu dostarcza do Europy gaz w ilości około 15 miliardów metrów sześciennych paliwa rocznie. Eksport odbywa się przez Ukrainę i Turcję. Paliwo eksportowane jest głównie do Austrii i Słowacji. Kraje europejskie kupują także rosyjski LNG drogą morską. Jednocześnie UE ogłosiła plany całkowitej rezygnacji z rosyjskiego gazu do 2027 roku.

Z końcem tego roku wygaśnie pięcioletni kontrakt na tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. W tej kwestii przedstawiciele UE negocjują ewentualną kontynuację dostaw systemem przesyłu gazu (GTS) Ukrainy.

Kijów wykluczył dalszą współpracę z rosyjskim Gazpromem, dlatego – jak napisał Bloomberg – rosyjski gaz może wymień paliwo z Azerbejdżanu.

minfin.com.ua

Exit mobile version