Site icon GEO Polityka

Ukrainie nie udało się osiągnąć porozumienia z wierzycielami w sprawie restrukturyzacji. Dalszy ciąg negocjacji

Bez restrukturyzacji Ukraina nie będzie w stanie w wystarczającym stopniu sfinansować obronności i rozpocząć programu naprawy i odbudowy, co jest wspólnym celem wszystkich partnerów zarówno z sektora publicznego, jak i prywatnego. Tak wynika z komunikatu Ministerstwa Finansów.

► Subskrybuj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Konsultacje z inwestorami

Ukraina na bieżąco konsultuje się z inwestorami od początku rosyjskiej inwazji na pełną skalę i poczyniła ogromne wysiłki, aby negocjacje z doradcami i członkami Komitetu Posiadaczy Euroobligacji odbywały się w oparciu o wzajemne zaufanie.

„Uwzględniliśmy opinie inwestorów i rynku i przygotowaliśmy konstruktywną i innowacyjną propozycję, która naszym zdaniem jest do zaakceptowania przez wszystkie strony. Naszą propozycję popierają MFW i oficjalni wierzyciele.

Wiem, że prosimy prywatnych wierzycieli o podjęcie znacznego wysiłku z ich strony, ale w miarę jak zbliżamy się do ostatecznej daty odroczenia euroobligacji, musimy zachęcać posiadaczy euroobligacji do kontynuowania konstruktywnych negocjacji. Ich propozycje powinny uwzględniać bardziej znaczącą redukcję zadłużenia zgodnie z parametrami MFW i aktualną sytuacją makrofinansową na Ukrainie” – czytamy w komunikacie.

Według ministra Serhija Marczenko Ukraina będzie nadal produktywna negocjacje z inwestorami w celu rozwiązania wszystkich istniejących nieporozumień.

„Jesteśmy przekonani, że porozumienie w sprawie restrukturyzacji uda się osiągnąć w ciągu najbliższych tygodni, przed zakończeniem obecnego odroczenia płatności” – zauważył minister.

Przypomnijmy

17 czerwca 2013 r. Rząd Ukrainy ogłosił publicznie, że od 3 do 14 czerwca Ukraina odbyła zamknięte spotkania z przedstawicielami Komitetu Właścicieli Euroobligacji, w skład którego wchodzą duzi inwestorzy instytucjonalni i inni inwestorzy długoterminowi, posiadający około 20% ukraińskich euroobligacji.

Celem spotkań było omówienie warunków restrukturyzacji trzynastu serii ukraińskich euroobligacji, która powinna nastąpić przed 1 sierpnia 2024 roku, zebranie informacji zwrotnej z rynku i uzgodnienie struktury satysfakcjonującej wszystkie strony oraz pozwoliłoby Ukrainie osiągnąć zdolność obsługi zadłużenia zgodnie z wymogami Programu MFW. Warunki zaproponowano w oparciu o podstawowy scenariusz makroekonomiczny MFW.

Co oferuje Ukraina

Propozycja Ukrainy zakłada wymianę wszystkich trzynastu serii euroobligacji:

Instrumenty pochodne z opcji 1 zostaną w 2027 roku zamienione na proste obligacje o stałym dochodzie, których wartość nominalna będzie uzależniona od dochodów podatkowych Ukrainy oraz osiągnięcia wskaźników wzrostu PKB zgodnie z bazową prognozą MFW. Obie opcje propozycji restrukturyzacji zadłużenia Ukrainy przewidują nominalną redukcję długu od 25% do 60%, w zależności od tempa ożywienia gospodarczego w kraju w okresie objętym Programem MFW.

W nadchodzących tygodniach Rząd Ukrainy przeprowadzi konsultacje z posiadaczami euroobligacji spoza Komitetu posiadaczy euroobligacji i zbierze informacje zwrotne od szerszej społeczności inwestorów na temat struktury umowy i instrumentów. Osiągnięcie porozumienia z inwestorami w sprawie warunków restrukturyzacji spodziewane jest przed 1 sierpnia br.

minfin.com.ua

Exit mobile version