Site icon GEO Polityka

Naukowcy rozszyfrowali wiadomość z Marsa: eksperci powiedzieli, co tam było

Twitter LinkedIn

Badacze z SETI (USA) od dawna starają się wykryć sygnały pochodzące od potencjalnych cywilizacji pozaziemskich.

O tej informacji poinformował IFLScience, podaje URA-Inform.

Pomysł naukowców

Aby w zeszłym roku przygotować ludzkość na możliwość otrzymania takiego przesłania, ruszył projekt A Sign In Space. W ramach tego projektu stworzono zaszyfrowaną wiadomość symulującą sygnał od kosmitów, który został wysłany z Marsa. Naukowcy zaprosili ludzi na całym świecie, aby spróbowali rozszyfrować ten sygnał i rok później im się to udało.

Rozszyfrowanie przekazu

Wiadomość symulująca sygnał obcych została przesłana na Ziemię z orbitera Trace Gas Orbiter krążącego wokół Marsa 24 maja 2023 r. Po 16 minutach sygnał został odebrany przez kilka radioteleskopów na Ziemi. Tysiące ludzi z całego świata odpowiedziało na wezwanie naukowców do rozszyfrowania. Autorką wiadomości była współpracująca z SETI Daniela de Paulis. Niedawno ojciec i córka przesłali odszyfrowanie sygnału, chcąc zachować anonimowość.

Przestudiowali zakodowaną wiadomość, rozważając możliwość jej powiązania ze słynnym modelem obliczeniowym zwanym automatem komórkowym. Popularną wersją tego modelu jest gra w Życie, stworzona przez matematyka Johna Conwaya ponad 50 lat temu.

Co tam było?

W tym modelu piksele mogą być „żywe”; lub „martwy” i rozwijać się według określonych zasad. Model pozwala na tworzenie złożonych scenariuszy w oparciu o proste reguły i został wykorzystany do przekształcenia komunikatu zawierającego jedyneki i zera (czyli żywe lub martwe piksele) w komunikat znaczący.

Aby to zrobić, użyliśmy frameworku Unity i przekonwertowaliśmy wiadomość 6625 razy, aby zamienić kod binarny w coś zrozumiałego. Okazało się, że sygnał zawierał zaszyfrowany obraz pięciu aminokwasów. Te niezbędne do życia cząsteczki są reprezentowane przez bloki o różnej liczbie pikseli: jeden dla wodoru, sześć dla węgla, siedem dla azotu i osiem dla tlenu.

Na tym jednak eksperyment się nie zakończył. De Paulis zaprasza Cię teraz do wyrażenia swoich przemyśleń na temat tego, dlaczego przekaz ma taki sens i dlaczego przedstawiono pięć aminokwasów.

Przypomnij sobie wyjątkową wizję kotów: to, co widzą, czego ludzie nie widzą.

Źródło informacji

Exit mobile version