W Światowym Szczycie Pokojowym, który odbędzie się w dniach 15-16 czerwca, wezmą udział 92 państwa.
Taką informację podała Szwajcarska Rada Federalna, podaje URA-Inform.
Według listy na Szczyt Pokojowy przybędą 92 kraje, z czego 57 będzie reprezentowanych na szczeblu prezydentów lub premierów. Kolejnych 29 krajów będzie reprezentowanych na szczeblu ministerialnym – głównie szefowie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tylko sześć państw wyśle ambasadorów do Szwajcarii: Indonezja, Izrael, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Republika Południowej Afryki, Filipiny i Brazylia.
Warto zauważyć, że dwa kraje, a mianowicie Brazylia i Stolica Apostolska, będą miały status obserwatora, a nie oficjalnego uczestnika Szczytu Pokojowego. Delegacja Chińskiej Republiki Ludowej zgodnie z oczekiwaniami nie weźmie udziału w szczycie.
W Szwajcarii reprezentowane będą także organizacje międzynarodowe: Rada Europy, OBWE, Organizacja Państw Amerykańskich, wszystkie kluczowe instytucje UE ( Rada Europejska, Komisja Europejska, Parlament Europejski). Z kolei ONZ i Patriarchat Ekumeniczny mają status obserwatora.
Wcześniej, czyli 2 czerwca, niemiecka agencja DPA oświadczyła, że Arabia Saudyjska nie wyśle swoich przedstawicieli na Szczyt Pokojowy w Szwajcarii. Powodem odmowy Arabii Saudyjskiej jest nieobecność Rosji na Szczycie. Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia ostatecznej decyzji Arabii Saudyjskiej.
Przypominamy, że już wcześniej pojawiały się smutne wieści w sprawie Szczytu Pokojowego w Szwajcarii: dyplomaci UE przyznali się do tego, co się stało.