Site icon GEO Polityka

Coca-Cola ponownie zarejestrowała swoje znaki towarowe w Federacji Rosyjskiej – media (aktualizacja)

Amerykańska firma Coca-Cola, która przestała działać w Rosji po rozpoczęciu wojny na pełną skalę, ponownie złożyła wniosek o rejestrację w Federacji Rosyjskiej znaków towarowych – Coca-Cola, Sprite i Fanta. Według Wiedomostiego wnioski złożono w kwietniu; znaleziono je w bazie danych Federalnej Służby Własności Intelektualnej (Rospatent), podaje Meduza.

► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Zgodnie z rosyjskim ustawodawstwem Jeżeli znak towarowy nie będzie używany w ciągu trzech lat na terytorium kraju, znak towarowy może zostać unieważniony. Biorąc pod uwagę fakt, że marki Coca-Cola, Sprite i Fanta zostały wycofane z rynku w 2022 roku, ich ochrona prawna może zakończyć się już na początku 2025 roku – powiedziała Alina Akinshina, dyrektor generalna Online Patent.

Według niej Coca-Cola składa wnioski do Rospatent, aby zapobiec utracie praw do swoich kluczowych marek.

Inni eksperci prawa patentowego nie wykluczają, że wnioski o rejestrację marek mogą wskazywać na plany Coca-Coli aby zwrócić je na rynek rosyjski.

Pamiętaj

Coca-Cola ogłosiła wycofanie się z rynku rosyjskiego w marcu 2022 roku. Jednak spółka Coca-Cola HBC nadal działa w Rosji, około 23% jej udziałów należy do amerykańskiej Coca-Coli, prawie tyle samo należy do The Kar-Tess Group do rodziny greckich miliarderów Leventis-David, reszta jest w obiegu na giełdzie.

< p>Coca-Cola oficjalnie wycofała z rynku rosyjskiego produkty marek Coca-Cola, Sprite i Fanta, ale napoje te nadal sprzedawane są w Rosji m.in. duże sieci handlowe. Są importowane w ramach „importu równoległego” z innych krajów.

Coca-Cola HBC w dalszym ciągu jest właścicielem 10 fabryk produkujących napoje bezalkoholowe i soki na terenie Federacji Rosyjskiej. Ta sama grupa jest właścicielem produkcji napojów pod markami Coca-Cola na Ukrainie.

Rosyjski oddział Coca-Coli zmienił nazwę na Multon Partners i uruchomił produkcję „Dobrej Coli” – odpowiednika Coca-Cola, której receptura i smak różni się od oryginalnego napoju.

Aktualizacja

Co mówią w Coca-Coli

Coca-Cola stwierdziła, że ​​zgłoszenia znaków towarowych złożone w Rosji mają na celu ochronę praw intelektualnych, po części dlatego, że strony trzecie na całym świecie od dawna starają się wykorzystać reputację produktów firmy. Tak napisano w odpowiedzi na pismo redakcji PE.

W komentarzu spółka Coca-Cola Ukraina podkreśliła, że ​​od 14 czerwca 2024 r. działalność firmy w Rosji pozostaje wstrzymana.

„Własność intelektualna jest niezwykle cenna i ważna dla The Coca-Cola Company i nieustannie podejmujemy kroki w celu ulepszenia i wzmocnienia tych aktywów na całym świecie. Zgłoszenia dokonywane na terenie Federacji Rosyjskiej mają na celu ochronę naszych praw do znaków towarowych. W 2022 roku zakończyliśmy naszą działalność w Rosji” – czytamy w komunikacie.

Należy zauważyć, że rejestracja jest zgodna ze strategią firmy, która zakłada konsekwentne wdrażanie działań mających na celu ochronę własności intelektualnej Coca-Coli.

„Podejmujemy te działania, aby chronić nasze marki i znaki towarowe, jednocześnie konsekwentnie wzmacniając nasze prawa własności intelektualnej. Nasza działalność w Rosji pozostaje zawieszona” – dodała firma.

minfin.com.ua

Exit mobile version