Site icon GEO Polityka

Astronom wyjaśnił niesamowite zjawisko nad obwodem kijowskim: „Musimy się przygotować”

Twitter LinkedIn

Dzień wcześniej Ukraińcy mieli okazję obserwować nocne chmury na niebie nad obwodem kijowskim.

Taką informację podała firma Rbc, podaje URA-Inform.  

Iwan Kryaczko, kierownik laboratorium Głównego Obserwatorium Astronomicznego Narodowej Akademii Nauk Ukrainy, powiedział, że obłoki noctilucentowe są wyjątkowe, ponieważ nie można ich obserwować tak często.

“To zjawisko okresowe, ale niełatwo je zauważyć. Jest pewien okres (koniec maja – początek sierpnia), kiedy te chmury można zobaczyć na naszej półkuli północnej Ziemi” – mówi. powiedział.

Iwan Kryachko zaobserwował, że chmury noctilucentowe pojawiają się na wysokości około 80 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. To — najwyższe chmury, jakie zazwyczaj mogą pojawić się w atmosferze ziemskiej. Według astronoma, aby pojawiły się nocne chmury, potrzebne są trzy rzeczy:

&8212; para wodna;

&8212; kurz;

&8212; niska temperatura.

„Historycy nauki twierdzą, że w XIX i XX wieku były one rzadsze niż obecnie. Obecnie widuje się je coraz częściej, ponieważ ludzkość uwalnia do atmosfery w szczególności metan. Unosi się więcej kurzu. Niektórzy nawet zwracają uwagę, że wpływ na to mogą mieć wystrzelenia rakiet, ponieważ startując, emitują także wiele różnych szkodliwych substancji. A wszystko to wznosi się tam na wysokość 80 kilometrów i zamarza. Dlatego chmury noctilucentowe pojawiają się obecnie częściej niż kiedyś, gdy atmosfera była czystsza” – mówi. wyjaśnił astronom.

Dodał, że część badaczy uważa, że ​​najlepiej spróbować zobaczyć to zjawisko rano.

“Musisz wyjść albo wcześnie wieczorem (przed zapadnięciem zmroku), albo wcześnie rano. Oznacza to, że musimy się na to przygotować. Można to zobaczyć tak po prostu lub przez przypadek. Jeśli jednak naprawdę chcesz to zobaczyć i zaobserwować w życiu, musisz to robić świadomie, celowo. W okresie, kiedy można je zobaczyć.” powiedział Iwan Kryachko.

Przypomnijmy, że wcześniej donoszono o spowolnieniu jądra Ziemi: do czego to doprowadzi.

Źródło informacji

Exit mobile version