Site icon GEO Polityka

Greenpeace: Instytucje finansowe z Wall Street powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za wydobycie

Międzynarodowa organizacja pozarządowa zajmująca się ochroną środowiska Greenpeace stwierdziła, że ​​duże instytucje finansowe powinny zostać pociągnięte do odpowiedzialności za finansowanie przemysłu wydobywczego Bitcoin i zanieczyszczanie go środowisko.

Wydobywanie bitcoinów ewoluowało od hobby indywidualnych entuzjastów do dojrzałej branży komercyjnej zdominowanej przez duże spółki notowane na giełdzie, prowadzące duże kompleksy wydobywcze.

„20 spółek wydobywczych notowanych na giełdzie wytwarza rocznie tyle samo emisji dwutlenku węgla, co dwie elektrownie węglowe, czyli ponad 7,8 miliona ton metrycznych CO2. Rok do roku największymi emitentami dwutlenku węgla były Marathon Digital, Hut 8, Bitfarms, Riot Platforms i Core Scientific. Co więcej, każda z tych firm zużywa tyle samo prądu, co małe miasto” – czytamy w raporcie Greenpeace.

Według ekologów w 2023 roku całkowite zużycie energii przez przedsiębiorstwa wydobywcze wyniosło około 153 TWh, co jest porównywalne z wolumenem zużycia energii elektrycznej przez przemysł w średniej wielkości kraju europejskim.

Eksperci Greenpeace uważają, że banki i podmioty zarządzające aktywami z Wall Street, takie jak MassMutual, M&T Bank, BlackRock czy Vanguard „obłudnie włączają do swoich programów cele w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, ale jednocześnie inwestują i finansują branży wydobywczej kryptowalut.”

Greenpeace jest przekonany, że duże korporacje finansowe i mali górnicy muszą ponosić wspólną odpowiedzialność za emisję dwutlenku węgla. Rozwój przemysłu nie byłby bowiem możliwy bez wsparcia kapitałowego i stworzenia bodźców ekonomicznych prowadzących do zachowania zagrożenia środowiska.

Источник: bits.media

Exit mobile version