Site icon GEO Polityka

Odkryto nową prawdę o sygnałach z kosmosu

Twitter LinkedIn

Odkryto nową prawdę o sygnałach z kosmosu: badacze zarejestrowali nowy tajemniczy sygnał z głębi kosmosu, określany jako szybki rozbłysk radiowy.

Informację tę przekazało źródło Science Alert, podaje URA -Inform.

Co odkryto?

Opisany powyżej wybuch pojawił się tylko raz, co zmusiło naukowców do ponownego rozważenia swoich koncepcji dotyczących natury takich zjawisk i ich pochodzenia. Dane te uzyskano dzięki kanadyjskiemu projektowi mapowania intensywności wodoru (CHIME), który jest radioteleskopem obserwującym duże obszary nieba, zamiast ograniczać swoje badania do wcześniej wykrytych obszarów FRB. W 2020 roku CHIME po raz pierwszy zarejestrował powtarzający się FRB, który pojawia się cyklicznie co 16 dni. Około 3% wszystkich znanych FRB wykazuje wielokrotne wybuchy, ale większość z nich nie ma jasnego porządku.

Praca naukowców

Większość z ponad 1000 zarejestrowanych FRB to pojedyncze impulsy fal radiowych trwające zaledwie kilka milisekund. Jednak ich moc jest porównywalna z energią setek milionów Słońc. Zrozumienie różnic między pojedynczymi i powtarzającymi się rozbłyskami może pomóc naukowcom zrozumieć ich ogólną naturę.

Spośród 128 przeanalizowanych pojedynczych rozbłysków 118 posiadało dane dotyczące polaryzacji. Spośród nich 89 spełniło wymagane kryteria polaryzacji, co potroiło całkowitą liczbę znanych spolaryzowanych źródeł FRB.

Opinia eksperta

Jak stwierdziła główna autorka badania Ayush Pandey z Uniwersytetu w Toronto, dane dotyczące polaryzacji zmusiły naukowców do ponownego rozważenia ich wcześniejszego rozumienia FRB i zbadania, w jaki sposób wzmacniaki i pojedyncze błyski.

Wykrywanie spolaryzowanych sygnałów bezpośrednio ze źródła wskazuje na obecność silnych pól magnetycznych. Jednocześnie brak polaryzacji w innych FRB może być spowodowany rozpraszaniem sygnału przez otaczający materiał.

Analiza i wnioski

Analiza wykazała, że ​​nowy pojedynczy FRB różni się od powtarzalnych i prawdopodobnie powstał w mniej ekstremalnych warunkach z mniejszą częstotliwością błysków. Naukowcy uważają, że przyczyna polaryzacji pojedynczych FRB jest najprawdopodobniej wewnętrzna i wiąże się z procesem generowania fal radiowych, a nie z rozpraszaniem światła. W ten sposób odkryto nową prawdę o sygnałach z kosmosu.

CHIME został pierwotnie opracowany w celu pomiaru ekspansji Wszechświata poprzez badanie obojętnego wodoru. Ma na celu uchwycenie długości fali światła pochłanianego i emitowanego przez obojętny wodór, znanej jako linia wodoru o długości 21 cm. Jednak CHIME udowodnił również swoją zdolność do wykrywania FRB.

W latach 2018–2019 CHIME wykrył 536 FRB, w tym 62 powtarzające się rozbłyski z 18 nowych źródeł. W nowym badaniu do ich identyfikacji wykorzystano ulepszony algorytm.

Przypomnijmy, że kosmici mogą przebywać wśród ludzi: nowy wniosek naukowców.

Źródło informacji

Exit mobile version