Kurs dolara w ostatnim czasie rośnie w związku ze wzrostem deficytu strukturalnego na rynku. Narodowy Bank ma wystarczające rezerwy, aby utrzymać kurs walutowy w określonych granicach. Zastępca szefa NBU Jurij Heletij oświadczył to podczas odprawy monetarnej.
► Przeczytaj kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główny aktualności finansowe
„Monitorujemy. Kontrolujemy sytuację. Sytuacja na rynku jest pod kontrolą. Mamy wystarczający poziom rezerw. Kurs walutowy może wahać się zarówno w kierunku rewaluacji, jak i dewaluacji. NBU będzie aktywnym graczem, a my wyważymy nierównowagę strukturalną” – powiedział.
Według Heletiy, dzięki przywróceniu rytmu pomocy międzynarodowej rząd mógł korzystać z tej waluty i faktycznie zwiększyła wydatki budżetowe w maju. Wśród nich aktywnie dokonywano przedpłat na zakup określonych grup towarów.
Zmiany w podaży walut obcych nastąpiły także w maju – okresie, w którym upływały dwa terminy płatności za eksport produktów rolnych został nałożony – 90 i 180 dni – zakończył się.
p>
Ponadto powstał dodatkowy popyt w związku z liberalizacją waluty NBU , poszerzając możliwości przedsiębiorstw w zakresie zakupu waluty obcej. Jednocześnie zdaniem Heletiya czynnik ten nie miał decydującego znaczenia w kształtowaniu się popytu.
„Wzrost popytu na walutę przy spadku podaży spowodował w maju osłabienie kursu walutowego, ” zauważył wiceszef NBU.
Dodał także, że NBU pozostaje aktywnym graczem na rynku i wyrównuje deficyt. Średnia stopa interwencji walutowych NBU w maju wzrosła do 135 milionów dolarów dziennie w porównaniu do 104 milionów dolarów w kwietniu i 80 milionów dolarów w marcu.
- NBU