Site icon GEO Polityka

ISW wyjaśniło, co Federacja Rosyjska zamierza osiągnąć wysyłając grupę morską na Kubę

Dzień wcześniej, 12 czerwca, do portu w Hawanie wpłynął nuklearny okręt podwodny Kazan w towarzystwie trzech innych rosyjskich okrętów wojennych, fregaty rakietowej Admirał Gorszkow, tankowca i holownika ratunkowego.

11 0

Zdjęcie – AP Photo/Arial Ley

O tym, że obecność okrętów wojennych kraju agresora u wybrzeży Kuby ma na celu intensywny strach przed proliferacją nie tylko w samych Stanach Zjednoczonych indywidualnie, ale także w ogóle na całym „zbiorowym Zachodzie” – pisze NBN, powołując się na Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Zdaniem analityków ISW przerzucenie opisanej powyżej grupy rosyjskich okrętów u wybrzeży Kuby wydaje się być elementem szerszych wysiłków Moskwy mających na celu przywrócenie „pamięci historycznej o kubańskim kryzysie rakietowym”, co rzekomo ma zachęcić USA władze do „samokontroli”.

W szczególności rozmieszczenie nuklearnego okrętu podwodnego Kazań tak blisko amerykańskich wód terytorialnych w porcie, w którym zachowała się negatywna pamięć historyczna, wydaje się wskazywać na chęć Moskwy „zasiania strachu w Stanach Zjednoczonych i na Zachodzie”, aby zmusić je do samokontroli, osłabiając jednocześnie opór krajów zachodnich wobec państwa terrorystycznego.

Należy zauważyć, że kubańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło w zeszłym tygodniu, że „żaden ze statków nie posiada broni nuklearnej, więc zostaną zatrzymani.” w naszym kraju nie stanowi zagrożenia dla regionu.” Jednocześnie Waszyngton również nie uważa przybycia rosyjskich okrętów za zagrożenie, ale przestrzegł, że Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych będzie monitorować przebieg ćwiczeń.

O sposobach, za pomocą których Federacja Rosyjska angażuje obywateli Rosji, pisaliśmy już wcześniej. kraje trzecie w wojnie z Ukrainą.

nbnews.com.ua

Exit mobile version