Site icon GEO Polityka

Nowe taryfy za prąd: gdzie pójdą pieniądze i w jakie podróbki wierzą Ukraińcy?

TSN.ua ustaliła, jaka jest rzeczywista cena prądu na Ukrainie, co według nich Ukraińcy mówią o podwyżce taryf i na jakich fałszerstwach „działają”.

Gabinet Ministrów podniósł od 1 czerwca stawkę za energię elektryczną dla ludności od 1 czerwca o 60% – do 4,32 UAH/kWh. Rząd zapewnia, że ​​jest to naprawdę niezbędny krok w obecnych warunkach ciągłego ostrzału obiektów energetycznych. Jednocześnie niektórzy Ukraińcy już snują różne „teorie spiskowe”, dlaczego właśnie teraz wzrosła cena taryfy za energię elektryczną.

TSN.ua zastanawiała się, czy podniesienie cen energii elektrycznej rzeczywiście pomoże przywrócić energetyki oraz dlaczego tak się dzieje właśnie teraz i co o tym myślą Ukraińcy.

Czy udało się uniknąć podwyżek i jaka jest realna cena prądu

Ekspert agencji analityczno-komunikacyjnej „Market.Info” Aleksander Golizdra w felietonie „Prawdy Gospodarczej” wyjaśnił, z czego składa się taryfa za energię elektryczną dla ludności.

Według niego koszt wytworzenia 1 kWh państwowego Energoatomu” wynosi 1,7 UAH z VAT i bez PSO. Koszt produkcji Ukrhydroenergo jest w przybliżeniu taki sam (koszt ten znacznie wzrośnie po uwzględnieniu kosztów odtworzenia zniszczonej generacji).

„Kolejne 3,25 UAH za kWh według VAT to średnioważony koszt przesyłu, dystrybucji i dostaw. Taryfa przesyłowa wynosi 0,63 UAH za kWh, stawka za dystrybucję i zaopatrzenie ludności zależy od regionu; jest też niewielki zysk włączone tutaj OSR (Operator Systemu Dystrybucyjnego – red.) i Ukrenergo na rozwój sieci” – mówi ekspert.

Golizdra zauważa, że ​​koszt wytworzenia państwowej energetyki jądrowej i wodnej z dostawą do konsumenta wynosi co najmniej 4,65 UAH, czyli jest nieco wyższy od nowej taryfy. Dlatego taryfa zaproponowana przez Ministerstwo Energii dla ludności to koszt wytworzenia i dostawy energii elektrycznej bez żadnych „narzutów”.

Doradca Premiera Ukrainy Jurija Bojki (nie mylić z były szef zdelegalizowanej OPZZH Jurij Bojko) na antenie Radia Hromadske „powiedział, że dziś rynkowa cena energii elektrycznej dla średnich przedsiębiorstw wynosi około 8 UAH za 1 kW.

„Czy państwo może sobie pozwolić na ustalenie podobnej ceny dla ludności Na dzień dzisiejszy nie. Jakakolwiek kwota inna niż 8 UAH jest politycznym kompromisem pomiędzy wymaganiami branży a tym, na co stać państwo, jako rozsądną równowagę pomiędzy wykonalnością ekonomiczną i społeczną? ochrony ludności” – powiedział doradca premiera.

Władimir Omelczenko, dyrektor programów energetycznych w Centrum Razumkowa, w komentarzu dla Delo.ua stwierdził, że podwyżka jest nieunikniona ze względu na niezdolność państwa własnych spółek w celu pokrycia różnicy w stawkach.< /p>

Według ministra energetyki Germana Galuszczenki podwyżka ceł była decyzją wymuszoną i konieczną, aby w wyniku rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury energetycznej kraj nie pozostał bez dostaw energii elektrycznej.

Dlaczego teraz i na co zostaną wydane pieniądze

< p>Podwyżka taryfy zbiegła się z regularnymi przerwami w dostawie prądu na Ukrainie. Niektórzy użytkownicy mediów społecznościowych zaczęli nawet wierzyć w jakiś spisek: twierdzą, że zaczęto gasić światło, aby „przygotować” ludzi na podwyżkę cen.

Ale eksperci wyjaśniają: ukraiński sektor energetyczny jest w niezwykle trudnej sytuacji z powodu ciągłego, masowego ostrzału Federacji Rosyjskiej.

Jak zauważa ekspert ds. energetyki Aleksander Golizdra, wstępna podwyżka taryf latem 2023 r. pomogła w utrzymaniu przeprowadziła kampanię naprawczą generacji i sieci, dzięki czemu Ukraina przeszła okres jesienno-zimowy 2023-2024 bez przerw w dostawie prądu.

Jednak wiosną 2024 roku Rosja zadała nowe ciosy ukraińskiej infrastrukturze energetycznej , w wyniku czego utracono około 8 GW mocy wytwórczych. A renowacja wymaga funduszy.

Według szacunków Banku Światowego do 2026 roku odbudowa ukraińskiego sektora energetycznego może kosztować 110 miliardów hrywien.

Przewodniczący Komisji Rady Najwyższej ds. Energii oraz Usług Mieszkaniowych i Usług Komunalnych Andrij Gerus ocenił szkody według niego na dzień dzisiejszy około 50% ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało zniszczone przez rosyjski ostrzał.

Wiceminister energii Swietłana Grinczuk potwierdziła, że ​​wszystkie dodatkowe środki wynikające z podniesienia taryfy dla ludności zostaną przeznaczone na naprawę systemu energetycznego.

Jednocześnie dyrektor Centrum Badań nad Energią Aleksander Charczenko, twierdzi, że pieniądze trafią do dwóch firm. W szczególności 15% w Ukrhydroenergo, który potrzebuje pieniędzy na renowację. A 85% trafi do Energoatom.

„I szczerze mówiąc, to jest po prostu jakiś nonsens, bo Energoatom nie został uszkodzony i nie ma obiektów do remontu, a to wyrzuca pieniądze, przepraszam, do toalety, symulując budowę nowych reaktorów jądrowych , które nawet w idealnej sytuacji mogą pojawić się nie wcześniej niż za 10-15 lat” – mówi specjalista.

Nowe taryfy przyciągną ludzi do oszczędzania

Ekspert finansowy i bloger Siergiej Fursa , znany z krytycznych wypowiedzi nt. Obecne władze popierają decyzję o podwyżce cen energii elektrycznej. Pisał o tym w artykule na Glavkom.

„Przy tak absurdalnych taryfach nikt nie zamierzał oszczędzać prądu. Wszelkie wezwania do oszczędzania pozostały bez odpowiedzi. Taka jest ludzka natura. A deficyt w systemie nie zniknie w ciągu najbliższych kilku lat w konsumpcji Tak działa gospodarka” – mówi Fursa. .

To samo zdanie podziela Daria Orłowa, analityk w firmie konsultingowej ExPro Electricity.

„Byłoby wskazane, aby ci, którzy są w stanie płacić, przeszli na stawki bardziej rynkowe. Rzeczywiście istnieją grupy ludności o niskich dochodach, co wiąże się z korzyściami dla nich, ale wysoka cena energii elektrycznej zachęci społeczeństwo do upewnienia się energooszczędne decyzje Nie każdy ma nawet liczniki dwustrefowe, chociaż naprawdę można dzięki nim zaoszczędzić pieniądze” – stwierdziła Orłowa w komentarzu dla Delo.ua.

„Flash mob” Ukraińców i wiara w podróbki

Ekspert finansowy Siergiej Fursa w artykule dla Glavkom zauważył, że w Internecie panuje niemal flash mob: Ukraińcy masowo publikują różne infografiki porównujące ceny energii elektrycznej na Ukrainie i w Europie, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistymi liczbami.

“I to on zrobił te znaki. Może nawet w Rosji. A teraz banda Ukraińców bez zastanowienia biega z tymi znakami i wszędzie się spieszy. Bez myślenia. Bez zawracania sobie głowy. I są zhańbieni. w pełni. Nie dlatego, że zostali wprowadzeni w błąd, ale dlatego, że nawet nie zaczęli myśleć, zanim uwierzyli.

Co to za znaki? Kto wie? Być może jest to kompletna podróbka. Być może czasami te znaki odzwierciedlają cenę rynkową energii elektrycznej. Które w ogóle nie odpowiadają temu, co w rezultacie płaci konsument końcowy. Co więcej, w Wielkiej Brytanii i UE wyższą cenę niż biznes płaci głównie ludność. W przeciwieństwie do Ukrainy” – pisze Fursa.

Kolejną bzdurą, w którą wierzyło wielu Ukraińców, jest to, że nasze państwo nadal eksportuje energię elektryczną do Europy. Ukrenergo jest już zmęczone publikowaniem komunikatów prasowych w odpowiedzi na liczne fałszywe informacje na Telegramie. Ukrenergo zauważa, że ​​Ukraina nie sprzedaje i nie planuje sprzedawać energii elektrycznej innym krajom.

Wręcz przeciwnie, w maju 2024 roku Ukraina niemal podwoiła import energii elektrycznej i zaimportowała rekordowe 448 tys. MWh.

Kolejnym „flash mobem” na portalach społecznościowych są posty na temat żądania obniżki cen prądu. Bez względu na to, jak naiwna może się wydawać ta inicjatywa, dziesiątki, jeśli nie setki tysięcy obywateli udostępniły już takie publikacje na Facebooku.

Inni Ukraińcy zareagowali sarkazmem na taką inicjatywę, rozumiejąc jej absolutny bezsens.

Jaka jest cena prądu w Europie

Ekspert finansowy Siergiej Fursa przypomniał, że cła dla ludności Ukrainy nadal pozostają najniższe w Europie. Na przykład prąd dla Ukraińców jest tańszy niż w Mołdawii. Według danych Eurostatu w Mołdawii, pomimo niskiego poziomu wynagrodzeń i emerytur, energia elektryczna kosztuje 6,41 UAH za kWh.

Średni koszt energii elektrycznej w UE sięga 9,74 UAH za kWh.

< p>Średni koszt energii elektrycznej w UE sięga 9,74 UAH za kWh.

Jak pisze Word and Deed, najwyższe ceny energii elektrycznej są w Niemczech (0,40 euro za kWh), Belgii i Irlandii (0,38 euro) za kWh).

< p>W Danii jeden kilowat kosztował 0,36 euro, na Cyprze – 0,35 euro, we Włoszech – 0,33 euro, w Czechach – 0,32 euro, na Łotwie – 0,28 euro, w Austrii – 0,27 euro, Francji – 0,26 euro, Holandii – 0,25 euro, Finlandia – 0,24.

W Grecji, Estonii, Hiszpanii, Portugalii, na Litwie koszt jednej kWh wyniósł 0,23 euro, w Polsce i Szwecji – 0,22 euro, w Słowenii – 0,21 euro, w Luksemburgu – 0,20 euro.

Ile Zachód przeznaczy na odbudowę energetyczną Ukrainy

Fundusz Wsparcia Energetycznego Ukrainy powstał wiosną 2022 roku. Według Ministerstwa Energii w ciągu ostatnich kilku tygodni Australia, Wielka Brytania, Austria, Szwecja, Dania, Islandia i Estonia przekazały środki lub zadeklarowały zamiar wniesienia wkładu do Funduszu.

W szczególności: Austria przeznaczy 5 mln euro na odbudowę sektora energetycznego na Ukrainie, Wielka Brytania wniesie 23 mln euro, Niemcy 24 mln euro. Szwecja przekaże dodatkowe ponad 42 miliony euro na rzecz Funduszu Wsparcia Energetycznego Ukrainy i wyśle ​​na Ukrainę prawie 12,7 miliona euro wsparcia energetycznego w ramach Programu Rozwoju ONZ.

Ponadto po potężnych atakach rakietowych na obiekty energetyczne w tym Wiosną Ukraina otrzymała od partnerów międzynarodowych 42 ładunki pomocy humanitarnej o masie ponad 600 ton od partnerów międzynarodowych w celu odbudowy swojej infrastruktury energetycznej.

Pomoc zapewniły w szczególności Niemcy, Łotwa , Norwegia, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Irlandia, Polska, Finlandia, Szwecja i Holandia

Wśród sprzętu dostarczonego na Ukrainę znajduje się ponad 230 generatorów, potężny transformator wysokiego napięcia, 880 beczek transformatora. ropy naftowej, ponad 25 km przewodów i kabli, głównych rurociągów gazowych i urządzeń elektrycznych.

tsn.ua

Exit mobile version