Site icon GEO Polityka

Mózg może próbować przewidzieć przyszłość podczas snu: badania przeprowadzone przez naukowców

Twitter LinkedIn

Aktywność neuronów w ośrodku pamięci w mózgu podczas snu nie tylko odtwarza przeszłe doświadczenia, ale także pomaga przewidywać przyszłość.

Takie informacje podał portal Science Alert, podaje URA-Inform.  

Naukowcy z Uniwersytetu Michigan badali fale mózgowe szczurów podczas czuwania i snu. Nagrania wykonano przed, w trakcie i po rozwiązaniu problemów z labiryntami, aby zrozumieć, jak komórki nerwowe działają w okresach odpoczynku. Anestezjolog Kamran Diba wyjaśnił, że badacze powiązali aktywność każdego neuronu z aktywnością wszystkich pozostałych, umożliwiając im śledzenie swoich preferencji bez bodźców zewnętrznych.

Nowa metoda pozwoliła nie tylko powiązać fizyczną przestrzeń labiryntu z aktywnością neuronową w czasie rzeczywistym, ale także zmapować tę aktywność podczas snu szczurów. Dzięki uczeniu maszynowemu, które ocenia połączenia neuronów, możliwe stało się sprawdzenie, w jaki sposób są one aktywowane podczas snu. Pokazało to, że szczury nie tylko pamiętały wcześniej odwiedzone miejsca, ale także wytyczały nowe trasy w labiryncie.

Po zaśnięciu, kiedy szczury ponownie wprowadzono do labiryntu, ich aktywność neuronowa zarejestrowana podczas snu przewidywała nowe sposoby eksploracji środowiska. Chociaż dopasowania nie były dokładne, wskazywały na związek między snami a przyszłymi intencjami.

Neuronaukowiec Caleb Kemere z Rice University wyjaśnił, że zmiany w aktywności mózgu podczas snu rzeczywiście odzwierciedlają to, co dzieje się w czasie czuwania, co może można porównać do powtarzającego się kontaktu ze środowiskiem podczas snu.

Badania potwierdziły, że sen przyczynia się do tworzenia wspomnień. Chociaż eksperyment przeprowadzono wyłącznie na szczurach, prawdopodobne jest, że podobne procesy zachodzą w ludzkim mózgu, pomagając w przećwiczeniu przyszłych wydarzeń. Kemere dodał, że neurony podczas snu nie tylko stabilizują pamięć przeżyć, ale pełnią także dodatkowe funkcje.

Przypomnijmy, że poprzednio donoszono o nieodnalezionych skarbach: TOP-5 legendarnych skarbów, których wciąż szukają naukowcy.

Źródło informacji

Exit mobile version